Gtmetrix چیست؟ روش تحلیل سرعت سایت از روی ابزار Gtmetrix

به عنوان یک وبمستر هوشمند باید به طور مداوم کارایی وب‌سایت خود را زیر ذره‌بین ببرید. از مهمترین مواردی که باید همیشه به توجه داشته باشید سرعت وب‌سایت است. برای زیرنظر گرفتن و تحلیل سرعت، ابزارهای بسیاری وجود دارد که یکی از بهترین آنها ابزار Gtmetrix است. در این مقاله همراه ما باشید تا بررسی کنیم Gtmetrix چیست؟ و چه کاربردی دارد.

Gtmetrix چیست؟

اگر در زمینه روش‌های افزایش سرعت سایت مطالعه کرده‌ باشید، بی‌شک نام ابزار جی‌تی‌متریکس به گوش شما خورده است. Gtmetrix یک ابزار تست و تحلیل سرعت وب‌سایت است. به کمک آن می‌توانید سرعت وب‌سایت خود را بسنجید و با عوامل موثر بر سرعت آشنا شوید.

برای تست سرعت سایت ابزارهای گوناگونی وجود دارد، از جمله google page speed و ابزار ping. اما بی‌شک در این میان ابزار Gtmetrix گزارش کامل‌تری را برای تحلیل سرعت سایت ارائه می‌دهد. ارائه راهکارهای پیشنهادی و توضیحات تکمیلی، ارائه گزارش تفکیک شده و تست با دو الگوریتم از دلایل محبوبیت این ابزار است.

چرا باید از ابزارهای تست سرعت استفاده کرد؟

اگر این سوال در ذهن شما هم نقش بسته، مشخص است که هنوز با اهمیت سرعت وب‌سایت آشنایی ندارید. اجازه دهید اهمیت سرعت را با یک مثال توضیح دهم! شما به عنوان کاربر از طریق سرچ در گوگل وارد وب‌سایتی می‌شوید، اولین موضوعی که ممکن است شما را آزار دهد یا بالعکس برای شما بسیار هیجان‌انگیز باشد چیست؟ بی‌شک سرعت بارگذاری!

هیچکس دوست ندارد در سایتی که صفحات آن به کندی لود می‌شوند، وقت بگذارند حتی اگر مطالب سایت بسیار جذاب و کاربردی باشند. بنابراین سرعت سایت در تجربه‌ی کاربری تاثیر بالایی دارد.

نحوه کار با ابزار Gtmetrix

برای شروع کار با این ابزار به آدرس gtmetrix.com‌ مراجعه کنید. در حالت عادی می‌توانید آدرس سایت خود را در باکس جستجو وارد کرده و سرعت وب‌سایت خود را مشاهده کنید. اما توصیه می‌کنم قبل از انجام اینکار در این وب‌سایت ثبت نام کنید تا امکانات بیشتری در دسترس شما قرار بگیرد. برای اینکار روی دکمه‌ sign up در بالای برگه کلیک کنید.

تنظیمات ابزار Gtmetrix

تنظیمات Gtmetrix چیست؟

بعد از ثبت‌نام و لاگین در حساب کاربری خود بخش مربوط به تنظیمات این ابزار در همان صفحه اصلی در دسترس شما خواهد بود. نواری که زیر باکس جستجو قرار دارد به شما این امکان را می‌دهد تا سرعت وب‌سایت را با شرایط گوناگون تست کنید.

روی دکمه‌ی Analysis Options کلیک کنید. چند بخش برای تنظیمات مختلف این ابزار باز خواهد شد. در بخش فرمت تست، سه فیلد مقابل شما قرار می‌گیرد که به ترتیب می‌توانید محل تست سرعت، نوع مرورگر و نوع اتصال اینترنت را تعیین کنید.

Gtmetrix چیست؟

این قسمت امکان تست از موقعیت‌های مختلف با مروگر و اتصالات گوناگون را ممکن می‌سازد. به سایر بخش‌ها کاری نداریم! بعد از تنظیمات به سراغ تست سرعت می‌رویم.

تست سرعت با Gtmetrix

آدرس سایت خود را در باکس جی‌تی‌متریکس وارد کنید و روی Analyze کلیک کنید و منتظر آنالیز باشید.

تست سرعت با Gtmetrix

بعد از بررسی سرعت وب‌سایت جی‌تی‌متریکس به شما چند امتیاز می‌دهد که در ادامه آنها را شرح می‌دهیم.

Page speed score: امتیاز سرعت وب‌سایت، A بالاترین امتیاز است.
Yslow score: امتیاز تست سرعت با الگوریتم دوم
fully loaded time: مدت زمان بارگذاری وب‌سایت
total page size: حجم کلی صفحه، توصیه می‌شود زیر MB ۳ باشد.
requests: تعداد درخواست‌های ارسالی به سرور، هرچه این عدد کمتر باشد بهتر است.

در میان امتیازات بالا، دو مورد از همه با اهمیت‌تر هستند: Page speed score و fully loaded time. اگر اوضاع وب‌سایت شما در این موارد خوب نیست بهتر است در اسرع وقت به فکر بهبود وضعیت سایت خود باشید.

بخش گزارشات جی‌تی‌متریکس

در ادامه در بخش میانی صفحه چند تب را مشاهده می‌کنید. در ابتدا در بخش pagespeed مهمترین پارمترهای موثر بر سرعت ذکر شده و به سایت شما یک امتیاز داده است. این امتیاز می‌تواند بین ۰ تا ۱۰۰ باشد.

بخش گزارشات جی‌تی‌متریکس

برای مثال در تصویر بالا امتیاز پارامتر optimize image برابر با ۸۸ است، به این معناست که یک سری از تصاویر وب‌سایت نیاز به بهینه‌سازی دارند. علاوه بر درصد امتیازها نوع رنگ هم می‌تواند نشان‌دهنده‌ی وضعیت سایت ما باشد. امیدوارم در وضعیت قرمز قرار نگرفته باشید!

در کنار بخش pagespeed چند بخش دیگر وجود دارد که تقریباً اهمیت کمتری دارند:

Yslow: مولفه‌های تست سرعت اینبار با الگوریتم دوم جی‌تی‌متریکس
Waterfall: نمایش نحوه لودینگ صفحه، اینکه هر بخش از وب‌سایت ما چقدر زمانبر است.
timings: مراحل لودینگ صفحه وب‌سایت و میزان زمانی که بخش به خود اختصاص می‌دهد.
Video: ضبط ویدیو از پیج لودینگ سایت
History: بررسی تاریخچه سرعت لود این وب‌سایت

خب دوستان عزیز امیدوارم این مقاله به سوال اصلی یعنی Gtmetrix چیست؟ به خوبی پاسخ داده باشد. راستی امتیاز وب‌سایت شما چقدر است؟ ‌برای بهبود آن چه بر نامه‌ای دارید؟

مشاهده وب سایت
برچسبها
مطالب مرتبط

دیدگاهی بنویسید.

بهتر است دیدگاه شما در ارتباط با همین مطلب باشد.

0