پیوند یکتا یا Permalinks در وردپرس را بهتر بشناسيد

پیوند یکتا یا Permalink چیست؟

Permalink از ترکیب دو کلمه‌ی Permanent و Link بوجود آمده و به معنی پیوند ثابت و دائمی است. پیوند یکتا به یک مطلب یا صفحه اشاره می کند و تغییر هم نمی کند.
به صورت پیش فرض پیوند یکتا در وردپرس به صورت زیر است.

http://www.example.com/?p=1

نمونه پیش فرض بالا یک پیوند ثابت به یک پست است که همیشه تا حذف نشدنش وجود دارد. پیوند یکتا به صورت دائمی وجود دارد و همیشه به یک نوع از محتوای ثابت در وب سایت اشاره می کند در صورتی که محتوای صفحه اول و دیگر صفحات آرشیو همیشه با انتشار مطلب جدید تغییر می‌کنند. پیوند یکتا به یک مطلب خاص که از بدنه‌اش می توان نوع آن و اطلاعات کلی از آن به دست آورد.

در هر حال http://www.example.com/?p=1 فرم زیبا و قابل تشخیص توسط کاربر نیست و کاربران نمی‌توانند برای مراجعه به آن مطلب خاص شماره شناسه ( ID ) آن مطلب را به خاطر بسپارند و همچنین نمی‌توانند پیوند یکتای مطالب گوناگون در وب سایتتان را تشخیص دهند برای همین منظور وردپرس دارای انتخاب‌ها و امکانات دیگری است تا بتوانید پیوند یکتای دلخواه و زیبایی را برای ساییتان درست کنید.

چرا باید از Permalink استفاده کنیم؟

همانطور که قبلا به آن اشاره کردم هر پیوند یکتا به یک مطلب خاص اشاره می کند و تا زمانی که سایتتان وجود دارد آن پیوند یکتا به آن مطلب اشاره می کند بدون اینکه کاربران از تغییر آن ترس داشته باشند! کاربران می توانند بوسیله پیوند یکتا به آن مطلب در وب سایت‌های خود اشاره و ارجاع دهند.

پیوندهای یکتا و SEO

همچنین پیوندهای یکتا به صورت مستقیم بر روی SEO تأثیر می گذارد و به گرفتن رنک (Rank) بالاتری در گوگل کمک بسیار زیادی می‌کند.

در جستجوهای گوگل نتایج در چهار قسمت نمایش داده می شوند: عنوان ، پیوند یکتا ، توضیحات . هر چقدر که کلمات جستجوی کاربر در آن قسمت از مطلب شما باشد شانس بیشتری را برای دیده شدن توسط کاربر و همچنین نمایش داده شدن توسط گوگل به دست می‌آورید.

wp.irtuts-in-google-search-resualt

ایجاد ساختار پیوند یکتا

در پیشخوان وردپرستان می توانید یکی از پنج فرمت پیشنهادی وردپرس را برای ساختار پیوند یکتای سایتتان انتخاب کنید. نوع اول همان نوع علامت سوالی http://www.example.com/?p=1 پیش فرض است که قبلا آن را توضیح دادیم ولی می توانید آن را تغییر دهید یعنی می‌بایست تغییر دهید!.

چهار فرمت پیشنهادی دیگر وردپرس در زیر آمده است:

 • http://example.com/2012/04/5/post-title – ساختار «روز و نام» پیوند های یکتا را بر اساس سال ، ماه ، روز و نام پست ایجاد می کند.
 • http://www.example.com/2012/04/post-title – ساختار «ماه و نام» پیوندهای یکتا را بر اساس سال ، ماه و نام نوشته ایجاد می کند.
 • http://www.example.com/archive/123 – ساختار «عددی» که بر اساس همان شماره شناسه پست کار می کند و در شرایط خیلی خیلی خاص استفاده از آن پیشنهاد می شود و اصلا نباید بوسیله وردپرس به عنوان یک انتخاب میشده!!.
 • http://www.example.com/post-title – ساختار «نام نوشته» ، نام نوشته را برای پیوند یکتا در نظر می گیرد و به صورت کلی بهترین انتخاب برای وبلاگ های با تعداد مطالب کم است.

ساختار سفارشی برای پیوند یکتا

آخرین انتخاب در پیشخوان وردپرس برای پیوند یکتا «ساختار دل‌خواه» است که در آن می توان از یک سری از تگ های ساختاری برای ساختن ساختار دلخواه و سفارشی استفاده کرد. در ادامه هر یک از این برچسب های ساختاری را با توضیحی کوتاه در مورد آنها آورده‌ایم.

 • %year%
  سالی که مطلب در آن منتشر شده است.
  نمونه خروجی : ۱۳۹۱
 • %monthnum%
  ماهی که مطلب در آن منتشر شده است
  نمونه خروجی : ۰۴
 • %day%
  روزی که مطلب در آن منتشر شده است.
  نمونه خروجی : ۵
 • %minute%
  دقیقه‌ای که مطلب در آن منتشر شده است.
  نمونه خروجی : ۲۵
 • %second%
  ثانیه‌ای که مطلب در آن منتشر شده است.
  نمونه خروجی : ۵۹
 • %post_id%
  شماره شناسه یکتای پست.
  نمونه خروجی : ۱۲۳
 • %postname%
  نامک یا Slug نوشته که می توانید آن را در ویرایشگر وردپرس تغییر دهید و اگر آن را تغییر ندهید وردپرس با تغییر نام نوشته آن را ایجاد می کند.
  نمونه خروجی : everything-about-wordpress-permalinks
 • %category%
  نامک مربوط به دسته بندی است و اگر دسته بندی سلسله مراتبی داشته باشید وردپرس پیوند یکتای متناسبی را به صورت سلسله مراتبی ایجاد می‌کند.
  نمونه خروجی : (سطح یک ) tutorials
  نمونه خروجی : (سطح سوم) tutorials/wordpress/permalinks
 • %tag%
  نامک مربوط به برچسب مطلب.
  نمونه خروجی : everything
 • %author%
  نامک مربوط به نویسنده مطلب.
  نمونه خروجی : aliaghdam

می توان بوسیله این برچسب ها ساختار پیوندهای یکتای بسیار متفاوت و سفارشی را ایجاد کرد.

/%category%/%postname%/

توجه داشته باشید که در کنار این برچسب ها می توانید از رشته متنی نیز استفاده کنید به عنوان مثال اکثر وب سایت های تجاری برای جداسازی قسمت وبلاگ خود از ساختار زیر استفاده می کنند…

/blog/%category%/%postname%/

… که در این ساختار کلمه‌ی بلاگ قبل از تمامی پیوندهای یکتا به صورت مستقیم درج می شود.

ساختار سفارشی برای صفحات

وردپرس برای پیوند یکتای صفحات از نوع «نام نوشته» استنفاده می کند و ساختار سفارشی که خودتان تعریف کرده اید برای صفحات اعمال نمی گردد و برای تغییر ساختار پیوند صفحات می بایست از افزونه‌های که برای همین منظور ایجاد شده استفاده کنید.

از پیوند یکتای سفارشی خود لذت ببرید!

 

برچسبها
مطالب مرتبط

دیدگاهی بنویسید.

بهتر است دیدگاه شما در ارتباط با همین مطلب باشد.

0