دروپال یا وردپرس یا جوملا + اینفوگرافیک

فکر می کنم از هر بلاگ که تمرکز محوری اش روی یکی از سیستم های دروپال، وردپرس ،جوملا و یا سیستم های دیگر است، انتظار می رود که گاهی اوقات مطالبی در مقایسه سیستم های مختلف مدیریت محتوا و فریم ورک ها بنویسد. با توجه به تمرکز کامل من روی دروپال، فرصت کافی برای بررسی سیستم های دیگر فراهم نیست، ترجیح دادم که یک مطلب منصفانه در این باره را از دنیای وب پیدا کرده و ترجمه کنم. شاید برای بازدیدکنندگان و خوانندگان سایت نیز مورد پسند واقع شود.

نکته مهم: این مطلب ترجمه ای آزاد از مقاله ای است که می توانید از این لینک، نسخه اصلی آن را ملاحظه کنید. قطعا این مقاله همه جنبه ها را به صورت دقیق نتوانسته مورد بررسی قرار بدهد و مزایا و معایب دیگری نیز برای هر کدام از این سیستم ها نیز وجود دارد که خوانندگان عزیز آنها را می توانند در نظرات بیان کنند.

مقایسه دروپال، وردپرس و جوملا

دروپال، وردپرس و جوملا سه سیستم مدیریت محتوای پر طرفدار در وب امروز هستند. هر سه سیستم، متن‌باز هستند و با زبان برنامه نویسی PHP نوشته شده اند و غالباً از دیتابیس MySQL برای ذخیره اطلاعات استفاده می کنند. ولی هر سه از لحاظ ویژگی ها، توانایی ها، انعطاف پذیری و آسانی استفاده بسیار متفاوت هستند. در ادامه این مطلب، مزایا و معایب این سیستم ها را بررسی می کنیم.

برای مشاهده کامل اینفوگرافیک روی تصویر زیر کلیک کنید:

اینفوگرافیک مقایسه دروپال، وردپرس و جوملا

دروپال: موافقان و مخالفان چه می گویند؟

دروپال

دروپال، پدربزرگ همه این سیستم ها است و در سال ۲۰۰۱ ارائه شده. دروپال مانند وردپرس و جوملا متن‌باز است و با PHP نوشته شده و با MySQL کار می کند. دروپال به شدت قدرتمند و مورد علاقه برنامه نویس ها است. همین ویژگی ها باعث شده اند که محبوب ترین انتخاب برای وب سایت هایی باشد که ویژگی ها و قابلیت ای متعدد و حجم داده های فشرده و زیادی دارند. نمونه ای از این سایت ها نیز وب سایت کاخ سفید و data.gov.uk است.

مزایای دروپال

به شدت انعطاف پذیر

اگر یک بلاگ ساده می خواهید که یک صفحه اصلی استاتیک دارد، حتما دروپال آن را برای شما ایجاد می کند. اگر پشت صحنه مدیریتی سایت باید قدرتمند باشد و قادر به پشتیبانی صدها هزار صفحه و میلیون ها کاربر در هر ماه باشد، قطعاً دروپال این را نیز به خوبی برای شما انجام می دهد.

این نرم افزار قدرتمند و انعطاف پذیر است. به خاطر همین است که به صورت شگفت آوری مورد علاقه توسعه دهنده ها و برنامه نویس ها است.

مورد علاقه توسعه دهنده ها و برنامه نویس ها

تقریبا می توان گفت بسته نصب دروپال، فقط یک ستون فقرات خالی است. توسعه دهنده ها باید راه حل خود را بر روی آن بسازند و سوار کنند. این کار طبیعتا برای کاربرهای غیر حرفه ای مورد پسند نیست ولی برای توسعه دهنده ها بازه وسیعی از امکان ها را فراهم می کند.

قابلیت های نیرومند SEO

دروپال از اول بر این اساس ساخته شده است که باید مورد علاقه موتور های جستجوگر باشد.

مورد علاقه شرکت های بزرگ و سازمان ها

کنترل ورژن نیرومند و توانایی هایی در حوزه امنیت و دسترسی، دروپال را به سیستم مدیریت محتوای مورد نظر مشتریان سازمانی تبدیل کرده است. نرم افزار دروپال همچنین می تواند هزاران هزار صفحه و محتوا را به آسانی مدیریت کند.

پایداری

دروپال به آسانی قالب توسعه برای مقیاس های کاری مختلف است. حتی زمانی که همزمان به هزاران کاربر سرویس می دهد، پایدار است.

معایب دروپال

منحنی یادگیری شیب دار

اگر یک وردپرس کار باشد و بخواهید یک دروپال کار شوید، ممکن است احساس کنید از اتوموبیل سواری خود به کابین خلبانی یک هواپیمای بوئینگ ۷۴۷، منتقل شده اید. هر چیزی خیلی پیچیده به نظر می رسد مگر اینکه توانایی های کد نویسی نیرومندی داشته باشد و به مطالعه هزاران ورق مطالب تکنیکی علاقه داشته باشید. شما دروپال را برای به کار گرفتن جهت استفاده های معمولی فوق العاده سخت می بینید.

زیاد نبودن پلاگین های رایگان

در دروپال به پلاگین ها، ماژول گفته می شود. چون این نرم افزار ریشه در استفاده برای سازمان های بزرگ دارد، ممکن است ماژول های مفیدی را بیابید که رایگان نیستند.

کمبود قالب ها

از لحاظ پوسته و ظاهر، دروپال بعد از نصب شبیه یک صحرا بعد از خشکسالی است. شما باید یک طراح خوب پیدا کنید که ظاهر گرافیکی خوبی را برای شما طراحی کند و بعد باید آن ظاهر گرافیکی به یک تم دروپال تبدیل شود. البته ویزگی ها و امکانات نیرومند و انعطاف پذیر دروپال را برای توسعه قالب نباید نادیده گرفت.

کاربرد های دروپال

دروپال یک سیستم مدیریت محتوای تمام عیار و در سطح سازمانی است. این سیستم به خوبی می تواند برای پروژه های بزرگ که در آنها پایداری، قابلیت توسعه و قدرتمندی نسبت به استفاده آسان و زیبایی در اولویت هستند، به کار گرفته شود.

جوملا: موافقان و مخالفان چه می گویند؟

جوملا

جوملا یک سیستم مدیریت محتوای متن‌ باز است که از مامبو منشعب شده است. یکی از محبوبترین سیستم های مدیریت محتوا بر روی زمین است و بیش از ۳۰میلیون بار دانلود شده. چوملا سایت هایی مثل Cloud.com و Linux.com را پشتیبانی می کند.

مزایای جوملا

کاربرپسند

جوملا با وردپرس قابل مقایسه نیست ولی به استفاده از آن، نسبتاً راحت است. افراد تازه کاری که به دنبال انتشار محتوا روی اینترنت هستند، رابط کاربری آن را مناسب، انعطاف پذیر و پرقدرت می بینند. ولی به هر حال این هم تا حدودی نیاز به یک شیب یادگیری دارد تا متوجه شوید هر چیزی، چیست.

جامعه توسعه دهندگان قوی

جوملا هم مانند وردپرس از جامعه ای قوی در بین توسعه دهندگان وب برخوردار است. کتابخانه پلاگین های جوملا که extension نامیده می شوند، پر از هزاران پلاگین متن باز و رایگان هست.

تنوع extension ها

در جوملا، extension ها در ۵ دسته تقسیم شده اند: کامپیوننت ها، پلاگین ها، قالب ها، ماژول ها و زبان ها. هر کدام از اینها به صورت عملیاتی، قدرتی و امکانات با یکدیگر متفاوت هستند. کامپوننت ها، اپلیکیشن های کوچکی هستند که می توانند تغییراتی در کار جوملا بدهند. ماژول ها، امکانات کوچکی را اضافه می کنند مانند فید RSS، امکان جستجو، محتوای پویا به صفحات وب اضافه می کنند.

قابلیت های قوی مدیریت محتوا

برخلاف وردپرس، جوملا اصالتاً برای سیستم های مدیریت محتوای بزرگ طراحی شده است. این مسئله جوملا را قادر می سازد که حجم بیشتر از مقالات را نسبت به وردپرس مدیریت کند.

معایب جوملا

نیاز به مقداری آموزش

شما مستقیم نمی توانید از جوملای نصب شده استفاده کنید و در حالی که با نرم افزار به خوبی آشنا نشده اید، شروع کنید پست های جدید بگذارید. البته منحنی یادگیری جوملا شیب تندی ندارد ولی این بالاخره می تواند کاربران تازه کار و گاه به گاه را مرعوب کند.

قابلیت های اندک برای SEO

دروپال که از اساس بر پایه SEO بود. تبدیل وردپرس به یک سیستم مورد پسند موتورهای جستجوگر (سئو) هم به آسانی نصب یک پلاگین رایگان است. ولی در مورد جوملا نیاز به کارهای زیادی است که در سطرح وردپرس سئوی خوبی پیدا کند. اگر بودجه کافی برای استخدام متخصص سئو داشته باشید که چنین کاری می کنید در غیر این صورت باید راه حل های دیگری را بررسی کنید.

محدودیت در لیست های کنترل دسترسی

وقتی صحبت از ACL می کنیم، منظورمان تهیه لیست هایی از مجوز های دسترسی مختلف به صفحات گوناگون سایت برای کاربران است. باید بگوییم که ACL و مدیریت دسترسی ها، بخش مهم و تعیین کننده ای برای سیستم های مدیریت محتوا در سطح سازمانی است. جوملا فقط از نسخه ۱.۶ به بعد در این زمینه کارهایی را شروع کرده است ولی هنوز مناسب استفاده های سازمانی نیست.

کاربرد های جوملا

جوملا به شما برای ساختن یک وب سایتی که ساختار محتوایی پایدار و مشخصی دارد، بیشتر از وردپرس کمک می کند و رابط کاربری خلاق و مناسبی دارد. اگر یک سایت استاندارد با امکانات استاندارد نیاز داشته باشید مثل یک بلاگ، سایت با نمای استاتیک و دینامیک، فروم و …، جوملا گزینه مناسبی است. همین طور،جوملا برای سایت های فروشگاهی کوچک تا متوسط انتخاب خوبی هست. ولی اگر چیز قدرتمندتری و برای استفاده بزرگتر و در سطح سازمانی می خواهید، دروپال را در نظر بگیرید.

وردپرس: موافقان و مخالفان چه می گویند؟

وردپرس

سایت هایی مثل نیویورک تایمز، سی ان ان، Forbes و روییترز در فهرست استفاده کنندگان وردپرس هستند. بیشتر از ۶۸ میلیون سایتی که از وردپرس استفاده می کنند، آن را به محبوب ترین نرم افزار وبلاگ نویسی تبدیل کرده است. این سیستم، به اندازه کافی انعطاف پذیر بوده که بلاگ نزدیک به ۵۰۰ کمپانی پرسود و مجلات دوره ای را راه بیاندازد.

مزایای وردپرس

چند نویسنده

وردپرس از ابتدا طوری ساخته شده که چند نویسنده را پشتیبانی کند چیزی که برای هر انتشارات جدی لازم است.

کتابخانه بزرگی از پلاگین ها

وردپرس فرزند کوچکتری در جامعه متن باز است و صدها هزار پلاگین برای آن نوشته شده است. کارهای کمی هستند که وردپرس نمی تواند آنها را با پلاگین های وسیع خود انجام دهد.

کاربرپسند

رابط گرافیکی وردپرس برای استفاده آسان و بسیار خلاقانه است حتی برای بلاگر های تازه کار. می توانید یک قالب بیاندازید، پلاگین های کمی نصب کنید و وبلاگ نویسی را در چند دقیقه شروع کنید.

قابلیت های قوی برای سئو

با پلاگین هایی مثل All in One SEO، شما می توانید وبلاگ نویسی را مستقیما شروع کنید بدون نگرانی درباره سئوی صفحات.

سفارشی سازی آسان

سیستم قالب سازی وردپرس برای سفارشی سازی آسان طراحی شده است. هر کسی با دانش کمی از HTML و CSS می تواند تم های وردپرس را سفارشی کند تا با نیازهایش منطبق شود.

انعطاف پذیری

به صورت مجازی می توان گفت که وردپرس از عهده هر کاری بر می آید. راه اندازی یک فروشگاه، میزبانی ویدئویی، پورتفولیو و بلاگ یک شرکت با پلاگین ها و تم های سفارشی ممکن هستند.

معایب وردپرس

امنیت

به خاطر استفاده زیادی که از وردپرس در جهان شده، طبیعتاً هدف هکر ای زیادی هم بوده است. ولی خود نرم افزار تازه از جعبه در آمده خیلی امن نیست و باید پلاگین های دیگری را برای بهبود وضعیت امنیتی وردپرس نصب شده، اضافه کرد.

ناسازگاری با پلاگین های قدیمی

تیم وردپرس، به صورت مداوم آپدیت های جدیدی را برای رفع حفره های امنیتی و باگ ها ارائه می کنند. این به روز رسانی ها اغلب با پلاگین های قدیمی سازگار نیستند. اگر سایت شما از پلاگین های قدیمی استفاده می کند و به آنها متکی است نمی توانید آپدیت های جدید وردپرس را اعمال کنید که این سایت شما را نیز از لحاظ امنیتی آسیب پذیر می کند.

انتخاب های محدود طراحی

در حالی که وردپرس به صورت نامحدودی قابلیت سفارشی سازی دارد، بسیار از وردپرس های نصب شده، شبیه وردپرس هستند. اگرچه آپدیت ها و بهبود های گذشته در پلاگین ها و تم ها این مشکل را تا حدودی جبران کرده اند، هنوز وردپرس با انتخاب های طراحی محدودی مواجه هست.

قابلیت های محدود مدیریت محتوا

وردپرس اصالتاً به عنوان یک بستر وبلاگ نویسی طراحی شده است. این موضوع، توانایی آن را برای مدیریت حجم زیادی از محتوا تحت تاثیر قرار داده است. اگر شما در برنامه خود انتشار صدها پست روی بلاگ در هفته را داشته باشید، شما پشت صحنه مدیریتی وردپرس را برای مدیریت این حجم زیاد از محتوا را نامناسب تشخیص می دهید.

کاربردهای وردپرس

وردپرس غالبا یک mini CMS نامیده می شود. این سیستم قدرتمند یا تواناتر از دروپال یا جوملا نیست ولی برای هر کاربر تازه کاری بسیار آسان است. در صورتی که به دنبال یک راه حل سر راست، ساده و آسان برای وبلاگ نویسی می گردید، وردپرس گزینه خوبی است و از عهده کار شما بر می آید.

نتیجه گیری

این سیستم ها همه با تکنولوژی های مشابهی ساخته شده اند. ولی در هدف اولیه، نحوه طراحی و معماری، جامعه هدف خود، نحوه رسیدن به هدف خود و … متفاوت هستند. اینا شبیه کفش هستند، هر کدام به پای شما می رود، آن را می پوشید. انتخاب آنها به نیاز شما، علاقه تان و میزان مهارت های برنامه نویسی و طراحی شما باز می گردد.

برچسبها
مطالب مرتبط

دیدگاهی بنویسید.

بهتر است دیدگاه شما در ارتباط با همین مطلب باشد.

 1. جعفر :
  ۱۴ اسفند ۹۳

  سلام. خسته نباشید. من میخوام یه جور شبکه ی اجتماعی اشتراک گذاری عکس بسازم.که قابلیت عضویت .ویرایش پروفایل. نظر دادن به مطالب. لایک کردن عکس ها توسط کاربر …. داشته باشه.
  مثل این سایت: wisgoon.com

  باید از کدومش استفاده کنم؟؟

  ورد پرس یا جوملا یا دروپال؟؟؟

  • mjtsuq :
   ۱۵ اسفند ۹۳

   با همشون میشه همچین کاری کرد.

0