مفهوم پیج رنک گوگل چیست؟

 

سلام کاربرانی که با مفهوم پیج رنک آشنایی ندارند چگونه متوجه تغییر پیج رنکها شوند واز همه مهمتر اینکه اصلا پیج رنک چیست؟

آیا مهم است یا نه و از این موارد.

دوستان عزیز مثل همیشه می خواهم دنیای مجازی اینترنت را حقیقی فرض کنیم اگر دنیا را یک دشت هموار در نظر بگیریم که افراد مختلف در حال ساخت ساز بر روی این دشت پهناور هستند و هرروز بر حجم بناها و ساختمانهای آنها افزوده شود.

شما در حال حاضر می توانید افرادی را که در حال خاک برداری برای ساخت ساختمانها هستند تا آسمان خراشهایی مجلل را ببینید خوب هیچ وقت ارزش یک آسمان خراش با یک ساختمان ۲ طبقه برابر نیست و آن شخصی هم که آسمان خراش دارد حتما سعی و تلاشهای بسیاری کرده است تا به این حد برسد.

در دنیای اینترنت هم زندگی دقیقا به همین شکل در جریان است و سایتها و وبلاگهایی هم که دارای مطالب و مفاهیم بیشتر و جدیتری هستند وسعی وتلاش بیشتری کرده اند نسبت به وبلاگهایی که بر اساس کپی کاری بنا شده اند از جایگاه بالاتری برخوردارند از آنجا که تعداد سایتها و وبلاگهای اینترنتی غیر قابل تصور است و هر روز بر تعداد و محتوا های آنها افزوده می شود.

چون ما خودمان به هیچ عنوان نمی توانیم متوجه شویم کدام سایت کی کجا کدام مطلبی را ارائه داده است پس تنها کاری که می توانیم انجام دهیم این است که دست به دامن موتورهای جستجوگر مانند گوگل و یاهو…شویم.

خواب در حال نزدیک شدن به اصل مطلب هستیم

موتورهای جستجو گر بعد از دریافت کلید واژه ها از ما اقدام به جستجو در تیترها و محتواها و برچسب سایتها می کنند تا بتوانند نزدیک ترین محتوا به کلید واژه مورد نظر ما را ارائه دهند

در این بین چون وظیفه موتورهای جستجو گر نشان دادن بهترین محتوا ها است برای اینکه بتوانند بهترین مطالب را نشان بدهند باید از الگوریتم هایی پیروی کنند تا بتوانند تشخیص دهند کدام سایت یا وبلاگ برتر است .

وقتی شما مطلبی را جستجو می کنید مطمئنا ابتدا به نتیجه اول رجوع کرده بعد به بقیه نتایج پس مطمئنا مطلب اول باید دارای ارزش بالاتری نسبت به بقیه مطالب باشد.

موتور جستجوی گوگل برای سنجش کمی این ارزشها از مفهوم پیج رنک استفاده می کند که معنای تحت الفظی آن می شود رتبه صفحه این مقدارهای کمی را که می توان به وسیله تولبار گوگل یا بعضی از سایتها مشاهده کرد که از ۰ تا ۱۰ می تواند باشد.

مطمئنا حداقل مقدارصفر برای سایتها و وبلاگهایی است که تازه شروع به کار کرده اند و حداکثر مقدار۱۰ باید برای غولهای اطلاعاتی در سطح اینترنت باشد.

پیج رنک (Page Rank) گوگل چیست؟

گوگل برای تعیین اهمیت صفحات از پیج رنک استفاده می‌کند که یکی از فاکتورهای اصلی برای رتبه‌بندی نتایج گوگل است. پیج رنک توسط بنیانگذاران گوگل، لری پیج (Larry Page) و سرگی برین (Sergey Brin) در استنفورد مطرح شد. و در واقع اصطلاح پیج رنک نیز از اسم «لری پیج» گرفته شده است.

پیج رنک چگونه محاسبه میشود؟

تئوری مدیران گوگل این بود که صفحاتی با لینک ورودی زیاد صفحات مهم‌تر و با اهمیتی هستند. الگوریتم آن‌ها لینک‌های ورودی را به‌عنوان یک رأی مثبت به سایت در نظر می‌گیرد. میزان تأثیر یک لینک ورودی بر پیج رنک شما به عوامل مختلفی مانند پیج رنک صفحه لینک دهنده، تعداد صفحات لینک شده در آن و نوفالو نبودن لینک‌ها بستگی دارد.

البته این معیار تا حد زیادی قابل قبول است زیرا داشتن لینک خروجی زیاد به این معنی است که حساسیت زیادی بر معرفی منابع در سایت وجود نداشته است.

اهمیت پیچ رنک چقدر است؟

پیج رنک یکی از چندین عامل موثر بر رتبه‌بندی نتایج گوگل است و تأثیر زیادی بر آن دارد، از طرف دیگر این فاکتور که عددی بین ۱ تا ۱۰ است معیار مناسبی برای تعیین میزان محبوبیت و اعتبار سایت شما از دید بازدیدکنندگان خواهد بود که تاثیر زیادی بر جذب تبلیغات در سایت خواهد داشت.

آیا پیج رنک مهم است؟

مطمئنا یکی از معیارهای سنجش سایتها در سطح اینترنت پیج رنک است.

یکی از مهمترین علتهایی که در حال حاضر در ایران پیج رنک ارزش بالایی پیدا کرده است این است که اکثر کاربران برای دستیابی به اطلاعات مورد نظر خود به موتور جستجوی گوگل مراجعه می کنند.

پیج رنک سایتها چه زمانی به روز می شود؟

در ضمن پیج رنک سایتها هر روز به روز نمی شود گوگل در هر سال در تاریخهایی نا مشخص اقدام به به روز رسانی پیج رنکهای نمایش داده شده در تولبار خود می کند.

برای مثال پیج رنک ما بعد از ۸ ماه در در ۲۰ ژانویه ۲۰۱۱ به روز و از صفر به ۲ رسید.پس نا امید نشوید اگر بعد از چندین ماه پیج رنکی دریافت نکردید.

ولی این نکته حائز اهمیت است که نباید توجه بیش از حد شما به سئو (seo) که مفهوم آن بهینه سازی سایت برای موتورهای جستجو است و سبب دریافت پیج رنک می شود شما را از اهداف اصلی تان که ارائه مطالب و …. است منحرف کند چون می تواند به ارزش و جایگاه سایت یا وبلاگ شما در ذهن کاربران لطمه وارد کند

پس تنها در سطح معمول به پیج رنک بپردازید و به یاد داشته باشید که وبلاگ یا وبسایت شما برای استفاده کاربران است نه موتورهای جستجو و پیج رنک تنها می تواند یکی از عوامل ارزش گذاری بر روی وبلاگ شما باشد.

ودر پایان یک تجربه شخصی را با شما دوستان در میان می گذارم به نظر من با تمرکز بر روی محتوای مطالب و ارائه مطالب جدید می توانید به رتبه هایی بالا در جستجو ها دست یابید این نکته را مد نظر داشته باشید که حتی الامکان از تیترها و مطالب تکراری استفاده نکنید همچنین استفاده از برچسبها نیز به خودی خود تاثیر به سزایی دارد.

اگر به متن بالا دقت کرده باشید متوجه می شوید که سخنی در مورد تبادل لینک به میان نیامده است نه به این علت که تبادل لینک بی تاثیر است بلکه به نظر من در مراحل بعدی قرار دارد و تنها یک سایت با محتوا می تواند در مراحل بعدی از تبادل لینک استفاده نماید و استفاده از تبادل لینک از همان شروع کار نباید تاثیری داشته باشد.

شما فرض کنید که یک سایت در شروع کار مدام تبادل لینک داشته باشد ولی محتوای مناسب و چشمگیری نداشته باشد آیا امکان دارد افراد از گوگل به این سایت وارد شوند؟ در صورت ورود با چه چیزی مواجه می شوند چون مطلبی با ارزش وجود ندارد یا سایت را می بندند یا از طریق پیوندها خارج می شوند پس خودتان را زیاد درگیر نکنید و فقط به فکر محتواهای سایتتان باشید.

برچسبها
مطالب مرتبط

دیدگاهی بنویسید.

بهتر است دیدگاه شما در ارتباط با همین مطلب باشد.

0