چطور، چرا و چگونه اپل ۲۰۳ میلیارد دلار ثروت دارد؟

چطور، چرا و چگونه اپل ۲۰۳ میلیارد دلار ثروت دارد؟

شرکت اپل در ‌رکورد‌ تاریخی جدیدی، به اولین شرکتی تبدیل شد که مجموع دارایی‌های خالص آن در ترازنامه مالی، از ‌۲۰۰ میلیارد دلار عبور کرده ‌و به رقم ۲۰۳ میلیارد دلار رسیده است. این همه به رغم فرو رفتن حجم دارایی های اپل طی فصل گذشته است؛ با این همه می‌گویند ‌اگر اپل یک کشور بود، اکنون ۲۷ اقتصاد دنیا را در دست داشت.

به گزارش «تابناک»، فصل گذشته شرکت اپل چندان فصل خویی ‌به لحاظ مالی پشت سر نگذارده و بسیاری از کارشناسان، افت فروش آیفون، مهمترین محصول این شرکت را مورد توجه قرار داده اند؛ اما به هیچ وجه اشتباه نکنید، شرکت اپل دچار مشکلات مالی نشده، ‌بلکه اساسا همچنان در حال پول پارو کردن است، به گونه‌ای که تنها طی فصل قبل این شرکت برابر با ۱۵ میلیارد دلار سرمایه در گردش داشته است.

بنا بر این گزارش، در حالی شرکت اپل به رقم ۲۰۳ میلیارد دلار دارایی خالص رسیده ‌که در پایان آوریل سال جاری، این رقم برابر با ۱۹۳.۵ میلیارد دلار و در مدت مشابه سال گذشته تنها ۱۶۴.۵ میلیارد دلار بوده است. پیش بینی می‌شود ‌اگر اپل با همین نرخ دارایی های خالص خود را افزایش دهد، تا یکسال دیگر به رقم ۲۵۰ میلیارد دلار دارایی خالص خواهد رسید؛ بیش از ۲.۵ برابر رقم دست بالای دارایی های بلوکه شده ایران – ۱۰۰ میلیارد دلار – طی سه دهه گذشته!

به طنز گفته می‌شود که اپل با این رقم دارایی خالص می‌تواند هر تیم ورزشی در دنیا را به کسری از ثانیه خریداری کند؛ یا حتی شرکت های بزرگی نظیر شرکت «دیزنی» و هر دو شرکت Tesla و Uber را یکجا!

چطور، چرا و چگونه اپل 203 میلیارد دلار ثروت دارد؟

اما راز بزرگ اپل در به هم زدن یک چنین وضعیت اقتصادی چیست؟ گفته می‌شود ‌راز بزرگ در این ‌است که اپل در مورد دارایی‌های خود خست به نمی‌کند.

حتما بخوانید   ۶ شرکت بزرگ که از گاراژ شروع به کار کردند

مدیر مالی این شرکت در هفته گذشته و در جریان یک کنفرانس با تحلیلگران اشاره کرد که طی فصل قبل، این شرکت ‌۴ میلیارد دلار ‌صرف باز‌خرید سهام این شرکت و ۳.۱ میلیارد دلار ‌نیز صرف پرداخت سود سهام کرده است.

این تازه تنها بخش کوچکی از برنامه بزرگتر این شرکت برای باز‌گرداندن تمام ۲۰۰ میلیارد دلار به سهامداران از طریق بازخرید سهام و پرداخت سود است؛ ‌همان رازی ‌که سهامداران این شرکت را خشنود نگاه می‌دارد، حتی در شرایطی که اپل در ‌یک روز معادل ۴۰ میلیارد دلار سقوط در سهام خود را شاهد است.

بنا بر این گزارش، اپل پول های خود را برای روزهای بارانی ذخیره می‌کند. از سوی دیگر، مسائلی وجود دارد؛ از جمله اینکه اپل هیچ گاه مانند مایکروسافت در دهه ۹۰ و اوایل ۲۰۰۰ با قانونی سفت و سخت‌ نظیر آنتی تراست مواجه نخواهد بود. هیچ کس دلش نمیخواهد اپل ورشکسته شود.

فعالیت‌های حاشیه‌ای اپل همچون خرید شرکت Beats Electronic با رقم بالای ۳ میلیارد دلار، هرچند در ابتدا هزینه های سرسام آوری برای این شرکت است، ‌سود این شرکت را در بلند مدت تضمین می‌کند. حتی پیش بینی ها حاکی از این است که اپل می‌تواند این ۲۰۰ میلیارد سرمایه خالص را در بهشت های مالیاتی نظیر ایرلند سرمایه گذاری کند تا بیش از پیش بر ارزش دارایی های خالص خود بیفزاید.

یک چنین شرایطی است که می‌تواند شرکت هایی نظیر اپل را در مقام قیاس با کشورها در مقام ۲۷ اقتصاد دنیا قرار دهد. مجموع درآمد‌زایی‌های مستقیم این شرکت برای کشور ایالات متحده به همراه ثروت آفرینی های مستقیم آن قطعا قابل قیاس با بسیاری از اقتصاد‌های دنیا نیست و راز بزرگ اپل نیز البته چندان مخفی نیست.

حتما بخوانید   لوگوهایی که عوض شدند! + تصاویر

منبع : تابناك

مطالب مرتبط

دیدگاهی بنویسید.

بهتر است دیدگاه شما در ارتباط با همین مطلب باشد.