آشنایی با مفاهیم اولیه وردپرس

وردپرس برای شما یک ابزار جدید است و برای استفاده از این ابزار باید اصطلاحات گوناگونی که در محیط مدیریتی آن به کار رفته است را بدانید. حتما تا اینجا متوجه شده اید که این فصل در رابطه با چیست؟ در این فصل با مفاهیمی همچون نوشته ، دیدگاه ، برگه و غیره آشنا خواهید شدو باهم نگاهی به داشبورد وردپرس خواهیم انداخت.

وبلاگ چیست؟

برای وب سایت‌هایی که مجموعه مقالاتی مرتب شده بر اساس زمان را نشان می‌دهد ، معمولا واژه‌ی وبلاگ به کار می‌رود. مانند سایت‌هایی که یادداشت‌های روزانه یک فرد را در بردارد یا یک وبسایت خبری که اخبار را به ترتیب وقوع منتشر می‌کند.

در گذشته استفاده از وبلاگ‌ برای انتشار مطالب گسترده تر از زمان حاضر بود و با رشد شبکه‌های اجتماعی این نوع وبسایت‌ها کمتر شده است. اما هنوز وبلاگ به عنوان ابزاری برای انتشار مطالب به کار می‌رود. وردپرس در ابتدا یک ابزار ساده برای ایجاد وبلاگ بوده اما هم اکنون با گسترش آن تبدیل به ابزاری قدرتمند برای ایجاد هرگونه وب سایت تبدیل شده است.

در یک وبسایت وردپرسی ما با نوع‌های مختلفی از اطلاعات برای نمایش سر و کار داریم و مطالبی که بر اساس زمان منتشر می‌گردد قالبا در وبلاگ‌ها با نام پست یاد می شود که در وردپرس فارسی به ” نوشته” ترجمه شده است. پس ما در وبلاگ نوشته‌ها را منتشر می‌کنیم ، اما وردپرس مثل وبسایت‌های معمولی نوع مطلبی برای انتشار مطالب مستقل از ترتیب زمانی دارد که از آن با نام “برگه” یاد می‌شود.

یکی از ویژگی‌های وبلاگ‌ها که باعث جذابیت آن شده است ، امکان دریافت نظرات خوانندگان است که در وردپرس اصطلاح “دیدگاه” برای نظر استفاده شده است.

انتشار مطالب به صورت زمانی نیاز به طبقه بندی و بایگانی آن ها برای دسترسی در آینده دارد که در وردپرس هم امکان بایگانی نوشته ها است که با استفاده از زمان (ماهانه ، روزانه و … ) قابل دسترس است.

برای کنترل وبسایت و انتشار نوشته‌ها ، وردپرس یک پنل مدیریتی در اخطار شما قرار می‌دهد که براحتی می‌توانید از آن استفاده کنید که نامش در وردپرس ، “داشبورد” یا “پیشخوان” است.

برای ورود به پیشخوان در آخر آدرس وبسایتتان wp-admin/ را اضافه نمائید. مثلا اگر آدرس شما yoursite.com است ، باید در نوار آدرس مرورگر عبارت زیر را وارد کنید:

آموزش وردپرس

وارد صفحه‌ای خواهید شد که از شما شناسه کاربری و رمز عبور می خواهد. شناسه و رمزی را که در هنگام نصب انتخاب کرده‌اید را وارد کنید و بعد ورود را کلیک کنید.

آموزش وردپرس

بعد از وارد نمودن اطلاعت ورود ، در صورت صحیح وارد کردن اطلاعات وارد پیشخوان ورد پرس می‌شوید. در تصویر زیر اولین نگاه از این پیشخوان را می توانید ببینید:

آموزش وردپرس

این تصویر را در چهار قسمت توضیح می‌دهم.اولین قسمت را با نوار مدیریتی شروع می‌کنم.

نوار سیاه رنگی که در بالای صفحه قرار دارد و معمولا در تمام قسمت‌های سایت یعنی هم مدیریت سایت هم خود سایت نشان داده می‌شود ، دسترسی سریع به برخی از ابزارهای پرکاربرد را فراهم می‌کند. از جمله ایجاد نوشته جدید که با رفتن به روی لینک تازه و بعد کلیک بر روی نوشته صورت می گیرد. در سمت راست نوار مدیریت اسم سایتتان نوشته شده است که با کلیک بر روی آن اگر در پیشخوان باشید ، وبسایت نمایش داده می‌شود و اگر در سایت باشید پیشخوان برای شما بارگزاری می‌شود.

در سمت چپ نوار مدیریت نام شما نوشته شده است که از طریق آن به شناسنامه‌تان در سایت و همچنین دکمه بیرون رفتن از پیشخوان دسترسی دارید.

قسمت بعدی ، ابزارک های مدیریتی است که در صفحه اول سایت می‌بینید که یک سری از امکانات سایت را از این طریق می‌توانید استفاده کنید. مثل نوشتن سریع مطلب و همچنین وضعیت سایت را مشاهده کنید و آخرین دیدگاه‌هایی که بازدیدکنندگان در سایتتان نوشته اند را بررسی کنید و آخرین اخبار وردپرس را هم می‌توانید دنبال کنید.

سومین قسمت منوی مدیریتی است که در سمت راست پیشخوان مشاهده می‌کنید.

آموزش وردپرس

از طریق منوی مدیریت می‌توانید به تمام قسمت‌های سایت دسترسی پیدا کنید. با استفاده از نوشته‌ها یک پست جدید ایجاد کنید یا نوشته‌های سایت را مدیریت کنید. از طریق رسانه بایگانی فایل‌های چندرسانه‌ای را مدیریت کنید با استفاده از دیدگاه‌ها نظرات کاربران را بررسی کنید. و با استفاده از گزینه برگه‌ها ، برگه‌ای تازه ایجاد یا برگه‌های سایت را ویرایش نمائید. بقیه قسمت منو مربوط به تنظیمات سایت است که مدیریت پوسته ، افزونه‌ها و کاربران سایت و همچنین تنظیمات امکانات وردپرس از طریق این آیتم‌ها کنترل می‌شود. در فصل های بعد با هریک از این امکانات به طور کامل آشنا خواهید شد.

چهارمین قسمت: دو دکمه در سمت راست بالای پیشخوان ، درست جایی که نوار مدیریتی تمام می‌‌شود را می‌بینید؟ “دکمه راهنما” در صورت کلیک شدن توضیحاتی کوتاه در مورد صفحه‌ای که در آن هستید نمایش می‌دهد و دکمه تنظیمات صفحه به شما این امکان را می‌دهد که کنترل کنید چه ابزارهایی در برگه جاری نمایش داده شود.

آموزش وردپرس

در این فصل با یک سری از اصطلاحات آشنا شدید که در فصل های بعدی که با آن‌ها مواجه خواهید شد ، راحت‌تر می‌توانید مطالب را دنبال کنید. در فصل های بعد ، استفاده ازهرقسمت از پیشخوان آموزش داده خواهد شد و اولین قسمت‌ نحوه ایجاد و ویرایش نوشته ها در وردپرس خواهد بود.

منبع : جولاكده

برچسبها
مطالب مرتبط

دیدگاهی بنویسید.

بهتر است دیدگاه شما در ارتباط با همین مطلب باشد.

0