تاریخچه تبلیغات پیکسلی

تبلیغات پیکسلی روش نوین تبلیغات اینترنتی است. تبلیغات پیکسلی یک شیوه تبلیغات تحت وب با شرایطی جدید جهت محاسبه قیمت است که در آن قیمت هر آگهی تبلیغاتی بنا بر اندازه آن محاسبه می گردد.

این روش تبلیغات در چهار ماهه ی آخر سال ۲۰۰۵ میلادی، زمانی که الکس تئو (Alex Tew) دانش آموز انگلیسی، وب سایت خود یعنی صفحه خانگی یک میلیون دلاری به نشانی اینترنتی   www.milliondollarhomepage.com را راه اندازی نمود شهرت پیدا کرد.

او در این وب سایت سعی داشت تبلیغ کنندگان کالا و خدمات را متقاعد کند هزینه تبلیغات خود را بر اساس اندازه ای که آگهی ها از حجم کلی صفحه اصلی سایت او اشغال می کنند بپردازند. کل فضای موجود در صفحه اصلی سایت الکس به یک میلیون پیکسل تقسیم و با قیمتی معادل ۱ دلار برای هر پیکسل به فروش گذاشته شد.

الکس در مدتی کمتر از ۵ ماه موفق شد تمام یک میلیون پیکسل تبلیغاتی سایت خود را به فروش رسانده و درآمدی بیش از یک میلیون دلار از این راه کسب کند. جذابیت سایت الکس به حدی رسید که پیکسلهای آخر سایت خود را از طریق مزایده به فروش رساند. آخرین ۱۰۰۰ پیکسل این سایت در یک مزایده در سایت حراجی ebay.com به قیمت ۳۸۱۰۰دلار به فروش رفت در حالی که قیمت واقعی آن تنها ۱۰۰۰ دلار بود. او مجموعا توانست ۱۰۳۷۱۰۰ دلار از این وب سایت درآمد کسب کند. پروژه وی در تاریخ ۲۶ آگوست ۲۰۰۵ شروع و در تاریخ ۱۱ ژانویه ۲۰۰۶ با فروش آخرین ۱۰۰۰ پیکسل درebay.com به اتمام رسید.

این درآمد کلان در این مدت کوتاه کافی بود تا خبر این موفقیت در تمام دنیا پراکنده شده و تبلیغات پیکسلی را به گزینه جذابی برای عموم کسانی که با تجارت اینترنتی سر و کار داشتند تبدیل نماید. بعد از این اتفاق سایتهای پیکسلی بسیار زیادی در سراسر دنیا ایجاد و شروع به ارائه خدمات نمودند که اگرچه در نوع طراحی و کیفیت خدماتی که ارائه می نمودند بعضا تفاوتهایی با هم داشتند ولی همگی آنها بلا استثنا از یک ویژگی سایت الکس پیروی نمودند.

ویژگی مورد نظر این بود که کمترین فضای قابل فروش در تمام سایتهای پیکسلی از ابتدا تا کنون ۱۰۰ پیکسل است که اصطلاحا یک بلاک نامیده می شود. منطق انتخاب این اندازه در این است که در فضایی کوچکتر از ۱۰۰ پیکسل عملا نمی توان تصویر گویایی را به نمایش گذاشت.

ذکر این توضیح نیز لازم است که هر کدام از تبلیغ کنندگان با خرید آگهی پیکسلی تبلیغاتی بر روی سایت الکس مجاز بودند تبلیغات خود را به صورت مادام العمر (تا زمانی که سایت برپا باشد که ۵ سال اول آن تضمین شده) در آن فضا قرار دهند به صورتی که هیچ آگهی دیگری در هیچ زمانی جایگزین آگهی آنها نگردد.

علاوه بر سایتهای پیکسلی جدید، ایده الکس تئو برنامه نویسان را نیز به جنبش واداشت تا در مدت کوتاهی برنامه های آماده ای را جهت راه اندازی یک سایت پیکسلی ارائه کنند. با استفاده از این برنامه ها هر شخصی به راحتی می توانست بدون داشتن کمترین اطلاعات فنی درباره برنامه نویسی و طراحی سایت برای خود یک سایت پیکسلی راه اندازی و با استفاده از سیستم های پرداخت آن لاین مانند PayPal از آن کسب درآمد نماید بدون اینکه نیاز به صرف کمترین زمانی در طول شبانه روز برای آن داشته باشد.

الکس تئو ساکن شهرستان ویلشایر واقع در جنوب کشور انگلستان، زمانی موفق به اجرایی کردن این ایده گردید که ۲۱ سال بیشتر نداشت. او در دانشگاه قبول شده بود و در پی یافتن راهی برای فراهم کردن هزینه های سنگین شهریه دانشگاهش می گشت که این ایده به ذهنش رسید.

الکس اولین پیکسلهای سایت خود را به دوستان و نزدیکان خود فروخت و از این طریق به گسترش کار خود می پرداخت تا این که ایده جذاب وی مورد توجه سایتها و خبرگزاری ها قرار گرفت و ظرف مدتی کوتاه چنان شهرتی پیدا نمود که الکس موفق شد هزینه لازم برای ۳ سال تحصیلش را در کمتر از یک ماه فراهم نماید.

اگر به بخش رسانه هایی که اخبار سایت او را پوشش داده اند سری بزنید می بینید که حجم مطالب درباره این ایده به قدری زیاد است که الکس مجبور به تفکیک آنها براساس نام کشورها شده است.

اما واقعیت این است که همانطور که برخی رسانه ها و خبرگزاری ها نیز به آن اشاره نموده اند، الکس تئو موفق به بنیانگذاری سبکی در تبلیغات اینترنتی شده است که شاید تا به این حد فراگیر شدن آن را حتی خود او نیز پیش بینی نمی کرد.

جذابیت ایده الکس به حدی رسید که شرکت بزرگی چون گوگل نیز به آن واکنش نشان داده و اگرچه هنوز پروژه ای بر این اساس را آغاز نکرده ولی به صورت رسمی علاقه خود را در این خصوص اظهار و احتمال اینکه این ایده را با همکاری شخص الکس تئو در تجارت عظیم خود دخالت دهد اعلام نموده است

برچسبها
مطالب مرتبط

دیدگاهی بنویسید.

بهتر است دیدگاه شما در ارتباط با همین مطلب باشد.

0