فلسفه ۵ لوگوی ایرانی معروف

نشان صداوسیما (IRIB) که در اوایل انقلاب طراحی شد، از نشان جمهوری اسلامی ایران (طراحی شده توسط حمید ندیمی) در رأس و دو نوشته «لا» به زبان عربی که به معنی «نه گفتن» به شرق و غرب شامل شده است که از شعار اصلی جمهوری اسلامی ایرانی یعنی «نه شرقی نه غربی، جمهوری اسلامی» برگفته شده است. و به طور خاص به ایالات محتده آمریکا و اتحاد جماهیر شوروی اشاره دارد.
این دو «لا» در وسط به شکل یک شبکه به یکدیگر می‌رسند و در محل تلاقی آن‌ها نماد چشم قرار دارد. در زیر نماد، عبارت صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران با خط نستعلیق نوشته شده‌است.

IRIB

منبع : ۱

لوگوی دانشگاه آزاد اسلامی

لوگوی دانشگاه آزاد اسلامی که در دهه ۶۰ طراحی شده است، شامل ۷ قسمت به شرح زیر است :

 • محراب : نشانه عبودیت به باریتعالی و این نکته که دانشگاه باید معبد باشد.
 • کلمه (لا) : مخفف (لا اله الا الله) است به معنی نفتی همه معبودها به جز خداوند تبارک و تعالی.
 • نوک قلم : اشارتی است به آیه شریفه (ن و القلم و ما یسطرون) به منظور تحصیل علم.
 • بال پرنده : به مفهوم آزاد بودن دانشگاه است و ترکیب دو بال پرنده نشان دهنده علم و تقوی.
 • رحل قرآن مجید : مبین اسلامی بودن دانشگاه و الهام از تعالیم کتاب آسمانی قرآن است.
 • سردر ورودی : تلفیقی است از سر در ورودی دانشگاه تهران و حوزه علمیه که نشان دهنده سیستم آموزشی دانشگاه است.
 • کلمه دانشگاه آزاد اسلامی : که با خط نستعلیق نوشته شده و حتما باید در جای مورد نظر و با همین ترکیب استفاده شود.

Philosophy of Islamic Azad Uni Logo

لوگوی مؤسسه استاندارد (نشان استاندارد ایران)

مرحوم مرتضی ممیز، پدر گرافیک ایران طرح نشان استاندارد ایران که بارها بر روی کالاها و محصولات مختلف دیداید را در سال ۱۳۶۴ طراحی کرد. این طرح با استفاده از حروف اول کلمات Institute of Standard and Industrial Research of Iran (ISIR) که معادل انگلیسی «مؤسسه استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران» است طراحی شده است. مرتضی ممیز درباره‌ی این خود گفته است که :
«در طراحی نشانه‌ی استاندارد توانستم از قلمی استفاده کنم که به خوبی حروف اختصاری (ISIR) را به کلمه‌ی ایران تبدیل کند. دوست داشتم کادر فلش مانندی اطراف نوشته را ببندد. کادری که دو زاویه‌ی آن کاملا تیز و دو زاویه‌ی دیگر آن منحنی و نرم باشد، تا در نهایت سادگی فلش حداکثر و حداقل را که هدف داوری مؤسسه در محصولات است نشان دهد. اما این حد سادگی برای سفارش‌دهنده کافی نبود؛ با اضافه کردن خطوط بیشتر حالت فلش را نمایان‌تر کردم».

ISIR

نشان سپاه پاسداران

 • لا : برگفته از عبارت «لا اله الا الله» و بیانگر دیدگاه و تفکر عقیدتی سپاه است.
 • آیه «واعدوا لهم ما استطعتم من قوه» : به معنای «و هر آنچه می توانید از نیرو فراهم کنید تا به وسیله آن دشمنان خدا و خودتان را بترسانید» در بالاترین محل این ارم قرار گرفته است.
 • دایره بالای آرم : کره زمین، نمادی از جهانی بودن و تأکیدی بر حضور بین‌المللی سپاه در عرصه‌های مختلف جهانی است.
 • شاخه زیتون : شاخه زیتون یعنی سمبل و نشانه صلح و علت به کارگیری آن در این آرم این است که بدین وسیله نشان داده می‌شود که سپاه، یک تشکیلات صلح طلب است اما اگر لازم باشد مبارزه را هم در دستور کار قرار خواهد داد.
 • دست راست با مشتی گره کرده به همراه اسلحه و کتاب(قرآن): این مشت نماد قدرت است. در این نشان، مشت گره شده با اسلحه نماد بارز مقاومت مسلحانه مردمی و به بیان دیگر گویای مجاهدت در راه خدا، ایستادگی و مقاومت مردمی برای دفاع از آرمان های اسلامی و انقلابی و مبارزه علیه طاغوت های زمانه است که از قرآن مجید برآمده است.

در اساس نامه اصلی سپاه عنوان «سپاه پاسداران انقلاب اسلامی» ثبت شده و از آنجایی که سپاه محدود به ایران نمی‌شود، کلمه «ایران» نیز در آرم پیش بینی نشد. سال ۱۳۵۷ نیز که در پایین آرم ذکر شده، در حقیقت سال تأسیس واحدهای سپاه است.

IRGC_Logo

شرکت پست ایران

لوگوی شركت پست جمهوري اسلامي ايران در سال ۱۳۶۷ توسط يكي از استادان معماري دانشگاه و در حال حاضر رييس دانشكده معماري دانشگاه هنر تهران، دكتر مصطفي كياني طراحي شده است. طرح وی در مرحله اول از بین ۷۰۰ نفر و سپس ۲۰ و در نهايت ۱۰ اثر براي داوري به عنوان لوگوی شرکت پست ایران انتخاب شد.
به گفته طراح اثر، این لوگو هم بیان تصویری دارد و هم بیان نوشتاری. این لوگو به شكل پرنده‌اي در حال پرواز ديده مي‌شود در واقع پرنده‌اي كه از شرق به غرب حركت مي‌كند. این لوگو از حروف «پ»، «ج»، و دو حرف «الف» اختصار کلمه (پست جمهوری اسلامی ایران) تشكيل شده است. بال پرنده نشانگر حرف «پ» و بدنه پرنده نشاگر دو حروف «ج» و «ا» است. بال پرنده متشكل از سه خط كه خط اول سه نقطه، خط دوم دو نقطه و خط انتهايي يك نقطه است و بدنه‌ اين پرنده متشكل از دو حروف «ج» و «ا» است.
کیانی در ادامه گفت :
آرم پست در گذشته و شايد در يك سوم تا نصف كشورها، شيپور و بوق بوده است. شيپور در اصل متعلق به ايرانيان و چاپار در زمان هخامنشيان بوده است. چاپارها به هنگام رساندن نامه‌ها با شيپور مردم را مطلع مي‌كردند. رنگ زرد هم به نوعي رنگ اطلاع رساني است چرا كه صندوق‌ها و ماشين‌هاي پست در اكثر نقاط جهان و باجه‌هاي تلفن همگي زرد هستند.

POST_Logo

منبع :لوگورند

برچسبها
مطالب مرتبط

دیدگاهی بنویسید.

بهتر است دیدگاه شما در ارتباط با همین مطلب باشد.

0