داستان نشان پرچم ایران

نشان‌واره‌ها (لوگوها) و برندهای بسیاری در طول روز به چشم ما می‌خورند که ما ساده و بدون توجه به آن‌ها از کنارشان می‌گذریم بدون آن‌که از داستانشان چیزی بدانیم! چه کسانی این نشان را طراحی کرده؟ ایده پشت این طرح چه بود؟ روند تولید آن از ایده تا اجرا چطور بوده است؟ و سوالات بسیاری از این دست که به نظر می‌رسد خیلی کم ذهن مخاطب را به خود مشغول می‌کند تقریبا می‌توان گفت با پاسخ دادن به این دست سوالات است که می‌توان به «هویت یک برند» دست یافت.

 

حمید ندیمی

نشان فعلی پرچم ایران از جمله نمادهایی است که ما بارها از کنار آن عبور کرده‌ایم. این طرح توسط دکتر حمید ندیمی گرافیست، معمار، مترجم و مدرس دانشگاه در ۱۹ اردیبهشت ۱۳۵۹ طراحی شد و پس از تایید روح‌الله خمینی، بنیان‌گذار جمهوری اسلامی ایران، به عنوان نشان رسمی ایران به ثبت رسید.

20091119115306t350-Nadimi

حمید ندیمی

هویت نشان رسمی ایران

دکتر حمید ندیمی هر چند تمایلی به گفتگو و چهره شدن نداشته اما حاصل ایده و فکر او ثمره‌ی بزرگی شد که ناخواسته نام او را با این لوگو همراه می‌کند. این نشان (بنا به گفته طراح آن) به طور واقع دربرگیرنده چند هویت است. به عنوان مثال، همانطور که همه می‌دانید عبارات «لااله الاالله» در این نشان گنجانده شده است و در نمای کلی کلمه «الله» را به یاد ما می‌آورد؛ کروی بودن آن هم برداشتی است از جهان شمولی این نشان که به تعبیر طراح آن، نشان دهنده پیام  جهانی آن است. بنا به گفته دکتر ندیمی از این نشان‌واره «گل لاله» نیز برداشت می‌شود که نشأت گرفته از اعتقاد به مفهوم شهادت و پیام این ارزش است. این نماد پنج بخش دارد که اشاره دارد به پنج رکن اصلی دین اسلام.

url

جالب است که بدانید این آرم در یونیکد در گروه نمادهای متفرقه جای گرفته و با نویسهٔ U+۲۶۲B (☫) تحت عنوان FARSI SYMBOL شناخته می‌شود.

درانتها لازم است که بگویم حمید ندیمی به جز طراحی نشان رسمی جمهوری اسلامی ایران و پرچم آن، نمادهای خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران (ایرنا)، نماد پیشین سازمان سنجش آموزش کشور، مرکز توسعه صادرات را هم طراحی کرده‌است!

برچسبها
مطالب مرتبط

دیدگاهی بنویسید.

بهتر است دیدگاه شما در ارتباط با همین مطلب باشد.

0