درباره robots.txt بیشتر بدانیم

امروز در این پست شما رو با اهمیت یک فایل به نام robots.txt آشنا میکنم .

robots.txt یک فایل متنی است که وجود این فایل در روت سایت شما برای موتور های جستجوگر از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است . شاید خیلی از دوستان بپرسند منظور از روت کجاست ؟

موتور های جستجوگر از راه های متفاوتی وارد یک سایت میشوند منظور از راه های مختلف همان لینک های شما هستند . موتور های جستجوگر وقتی وارد یک صفحه از سایت شما میشوند مجوز ها و محدودیت هایی که شما برای آن ها تعیین کرده اید را بررسی میکنند (یعنی همان robots.txt )

پس موتور های جستجوگر وقتی وارد یک صفحه از سایت شما میشوند به صورت خودکار میروند و این فایل رو میبینند . شاید خیلی ها بپرسند چرا این فایل را به وجود بیاوریم ؟ خیلی ها میگویند که اگر این فایل در هاست موجود نباشد محدودیتی برای موتور های جستجوگر نیست پس موتور ها به راحتی همه چیز را ثبت میکنند و فکر

میکنند که این برای سایتشون بسیار مناسب است . ولی باید بگویم که این افراد کاملا در اشتباه هستند .  با یک مثال این مورد رو توضیح خواهم داد :

فرض کنید شما ازشمال کشور به جنوب کشور مسافرت کرده اید و تازه به جنوب کشور رسیده اید . در جنوب شما کامل استراحت کرده اید و حالا نوبت به بازدید از دیدنی های جنوب کشور است . اگر شما نقشه نداشته باشید و یا یک شخص به عنوان راهنما با خود نبرده و کسی هم شما رو راهنمایی نکند چه اتفاقی میافتد ؟ شما

در شهر گم میشوید و جاهای زیادی رومیبینید که ارزش دیدن ندارد , در این حال وقت شما کاملا گرفته شده و از هیچ جایی هم دیدن نکرده اید و عکس های یادگاری برنداشته اید و به حالت عصبانی به شهر خود برمیگردید . و با خاطره بدی که دارید  دیگه قصد مسافرت به جنوب را نخواهید کرد .

خب موتور های جستجوگر هم دقیقا به همین شکل عمل میکنند وقتی راهنما نداشته باشند چه اتفاقی میفته ؟ بله درست است اسپایدر ها تمام مطالب به درد نخور را ثبت میکنند و از سایت شما میروند و دیگه هم قصد آمدن به سایتی که مطالبش به درد نخور هست به سرشون نمیزنه

اگر محتوای بی ربط در گوگل ثبت شود نه تنها این که سودی برای شما ندارد بلکه باعث کاهش رتبه شما در نزد موتور های جستجوگر مخصوصا گوگل میشود . شما باید توسط این فایل موتور جستجوگررو راهنمایی کنید .

موتور های جستجو گر با راهنمایی شما به مطالب شما میرسند آیا تمام این مطالب رو ثبت میکنند ؟

خیر , گوگل مطالب راج و اضافی را دور میریزد . کلماتی مانند “از – بود – شد – گشت – گردید – نیست – است – هست و…” سایر مطالب رو با خودشون میبرند و در پایگاه داده ( Database) خودشون ذخیره میکنند تا بعدا این مطالب برسی و رتبه دهی شه و در لیست مطالب موتور جستجوگر قرار گیرد .

در آخر شما رو دعوت به دیدن این عکس میکنم که گویای همه چیز است :

robots.txt

همانطور که میبینید در تصویر سمت راست وقت موتور های جستجوگر گرفته نشده و به راحتی هدایت شده اند و مواردی مانند کنترول پنل مدیریت مدیرکل در گوگل و سایر موتور ها ایندکس (ثبت) نشده است .

نکته : این آموزش جهت آشنایی شما با فایل robots.txt است . نحوه ایجاد یک فایل robots.txt عالی و کد هایی که باید داخلش بگذارید در جلسه بعدی به صورت کامل توضیح داده خواهد شد . پس نگران نباشید . فقط با ما همراه باشید .

امیدوارم که آموزش robots.txt چیست به درد شما خورده باشه منتظر نظر ها و انتقادای شما در انجمن هستیم . همچنین سوالات خود را در این انجمن بپرسید . برای ورود به انجمن کافیست روی این نوشته کلیک کنید .

از این که این مطلب ( robots.txt چیست) را خواندید از شما تشکر میکنیم .

حق نگهدارتان

گوگل

این مقاله به صورت فایل فشرده تبدیل شده است و پسورد آن www.icseo.ir میباشد . برای دانلود آن روی این نوشته کلیک کنید .

برچسبها
مطالب مرتبط

دیدگاهی بنویسید.

بهتر است دیدگاه شما در ارتباط با همین مطلب باشد.

0