آموزش بهینه سازی فایل robots.txt وردپرس

آموزش بهینه سازی فایل robots.txt وردپرس

فایل robots.txt در وردپرس، نقش مهمی در سئو و رتبه بندی موتور جستجو دارد. این فایل به شما کمک می کند که از ایندکس کردن و خزیدن رباتهای موتور جستجو در بخش هایی از سایت خود جلوگیری کنید . هر چند، گاهی اوقات ممکن است پیکربندی اشتباه فایل robots.txt  سایت شما را کاملا از دسترس موتورهای جستجو خارج کند . بنابراین، این مهم است که پس از انجام تغییرات ، فایل robots.txt به خوبی بهینه سازی شود و دسترسی به بخش مهم سایت شما را مسدود نکند.

آموزش بهینه سازی فایل robots.txt وردپرس

آموزش بهینه سازی فایل robots.txt وردپرس

اشتباهات بسیاری در رابطه با ایندکس شدن یا نشدن محتوا در robots.txt صورت میگیرد که ما در این مقاله به آنها نیز اشاره خواهیم کرد .

SEO شامل صدها عنصر است و یکی از بخش های مهم آن فایل robots.txt می باشد. این فایل متنی کوچک که در روت وب سایت شما قرار دارد، می تواند به بهینه سازی وب سایت شما کمک کند. بسیاری از وب مستر ها تمایل دارند که از ویرایش فایل robots.txt جلوگیری کنند اما این کار سختی نیست و با دانستن نکات مهم و پایه میتوان این فایل را ایجاد و ویرایش کرد.

فایل robots.txt وردپرس و لزوم استفاده از آن

فایل robots.txt کمک می کند تا ربات موتور جستجو به صفحاتی که باید ایندکس کند هدایت شود. هنگامی که ربات یا اسپایدر موتور جستجو برای ایندکس صفحات به سایت شما وارد میشود ابتدا به دنبال فایل robots.txt میگردد و مسیر این فایل را برای ایندکس کردن صفحات وب سایت شما دنبال خواهد کرد .

اگر از وردپرس استفاده میکنید ، فایل robots.txt را میتوانید در روت وردپرس خود بیابید . در وب سایت های استاتیک، اگر این فایل توسط شما یا برنامه نویس وب سایت تان ایجاد شده باشد، آن را در پوشه روت خود پیدا خواهید کرد. در غیر اینصورت میتوانید با استفاده از notepad به سادگی یک فایل ایجاد کرده و با نام  robots.txt آن را ذخیره کنید . سپس این فایل را با استفاده از FTP به دایرکتوری روت دامنه خود ارسال کنید.

آموزش بهینه سازی فایل robots.txt وردپرس

آموزش بهینه سازی فایل robots.txt وردپرس

آموزش بهینه سازی فایل robots.txt وردپرس

ایجاد فایل robots.txt

همانطور که قبلا ذکر شد، robots.txt به طور کلی نام یک فایل متنی است. بنابراین، اگر  این فایل را در وب سایت خود نداشته باشید، با استفاده از ویرایشگر متن مورد نظر خود (به عنوان مثال: notepad ) آن را با یک یا چند رکورد ایجاد کنید. هر رکورد حاوی اطلاعات مهمی برای موتور جستجو است. به عنوان مثال:

 

اگر این خط در فایل robots.txt  نوشته شود ، اجازه می دهد ربات گوگل همه صفحات سایت شما را به جز پوشه cgi-bin در دایرکتوری روت ایندکس کند. این بدان معناست که ربات گوگل ، پوشه cgi-bin را ایندکس نخواهد کرد .

با استفاده از گزینه Disallow شما می توانید هر ربات و یا اسپایدر موتور جستجو را برای ایندکس کردن هر صفحه یا پوشه محدود کنید. سایت های بسیاری هستند که این فایل را به گونه ای تنظیم میکنند که پوشه Archive و یا صفحاتی که حاوی محتوای تکراری هستند ایندکس نشوند.

وارد کردن نام ربات موتور جستجو :

اگر می خواهید بازدید کنندگان زیادی از موتورهای جستجو داشته باشید، باید به هر ربات جستجو اجازه دهید صفحات سایت شما رو ایندکس کنند. مطابق مثال زیر با قرار دادن مقدار * برای User-agent  به هر ربات جستجو اجازه ایندکس صفحات را خواهید داد :

 

نکات مهم :

  1. در فایل robots.txt از comment استفاده نکنید.
  2. در ابتدای هر خط و یا بین حروف هر کلمه خط فاصله قرار ندهید. به عنوان مثال:

غلط:

 

صحیح :

 

  1. قواعد و ترتیب دستورات را تغییر ندهید:

غلط :

 

صحیح :

 

  1. اگر می خواهید چند پوشه توسط موتور های جستجو ایندکس نشود، آنها را به صورت پشت سر هم قرار ندهید :

غلط :

 

صحیح :

 

  1. از حروف بزرگ وکوچک به درستی استفاده کنید، به عنوان مثال شما می خواهید دایرکتوری “Download” ایندکس نشود و در فایل robots.txt آن را به صورت “download” می نویسید، این باعث اشتباه ربات موتور جستجو خواهد شد.
  2. اگر می خواهید تمام صفحات و دایرکتوری سایت شما ایندکس شوند ، رکوردهای زیر را قرار دهید :

 

  1. اما اگر می خواهید هیچ یک از صفحات و دایرکتوری سایت شما ایندکس نشوند ، رکوردهای زیر را قرار دهید :

 

پس از ویرایش از طریق FTP فایل robots.txt  را در روت یا صفحه اصلی دایرکتوری سایت خود آپلود کنید.

فایل robots.txt برای وردپرس :

شما می توانید فایل robots.txt وردپرس خود را با ورود به اکانت FTP سرور ویرایش کنید و یا در داشبورد وردپرس از پلاگین هایی مانندRobots meta برای ویرایش این فایل استفاده کنید. موارد دیگری هم وجود دارند که به همراه آدرس sitemap باید در فایل robots.txt اضافه شوند. اضافه کردن آدرس sitemap کمک می کند تا موتور جستجو برای پیدا کردن آن در سایت شما و ایندکس کردن صفحات سریع تر عمل کند.

در اینجا یک فایل robots.txt نمونه را مشاهده میکنید:

 

هم اکنون تغییراتی در فایل robots.txt خود ایجاد کرده اید و باید مطالبی که تحت تاثیر آپدیت این فایل قرار گرفته اند را بررسی کنید. شما می توانید از ابزار گوگل وب مستر ” Fetch as bot tool ” برای بررسی در دسترس بودن مطالب توسط فایل robots.txt استفاده کنید.

آموزش بهینه سازی فایل robots.txt وردپرس

آموزش بهینه سازی فایل robots.txt وردپرس

برچسبها
مطالب مرتبط

دیدگاهی بنویسید.

بهتر است دیدگاه شما در ارتباط با همین مطلب باشد.

0