نترسید، برای شغلی که هنوز آمادگی‌اش ندارید درخواست دهید!

تصور کنید پس از گشت و گذاری طولانی در اینترنت و روزنامه ها، شغل ایده آل خود را پیدا کرده اید. همه چیز عالی به نظر می رسد. اما پس از کمی بالا و پایین کردن آگهی متوجه می شوید شما با ویژگی های مورد نظر آگهی دهنده فاصله زیادی دارید.
به طور مثال، ۵ سال سابقه در زمینه ادمین شبکه های کامپیوتری و تجربه مدیریت بیش از ۵۰ کلاینت در شبکه، جزو نیازها است در حالی که شما یکی دو سالی است با مفاهیم شبکه آشنایی پیدا کرده اید و در شرکت کوچکی تجربه مدیریت بخشی از شبکه را به عهده داشته اید. چاره کار چیست؟ بی خیال شوید و وقت خود و دیگران را نگیرید؟

جواب این سوال به عوامل بسیاری بستگی دارد. در ادامه مطلب یونش به چند نکته مهم خواهیم پرداخت که احتمالا در شرایط این چنینی شاید به کارتان می آید.

اساسا بهتر است درخواست بدهیم یا ندهیم!؟

 

اول از همه با خودتان کنار بیایید. اگر می بینید کلا از قضیه پرت هستید و انگیزه زیادی هم برای یادگیری ندارید، قید این کار را بزنید. اما اگر حداقل های قابل توجهی را در خود می بینید و علاقه بسیار زیادی به پیشرفت در آن حوزه کاری خاص را دارید، شک نکنید. سنگ مفت، گنجشک مفت! دست به کار شوید و برای آن درخواست دهید. دو دلیل عمده برای این اقدام وجود دارد.
تصور نکنید لازم است صد در صد ویژگی های درج شده در آگهی را دارا باشید. شرکت ها به دو دلیل مخفی، این لیست های بلند بالا را تهیه می کنند: حفظ کلاس کاری شان و فیلتر کردن افرادی که به هیچ وجه صلاحیت احراز آن شغل ها را ندارند.

نگاهی به دور و برتان بیندازید. به راحتی در خواهید یافت که توانایی بسیاری از افراد با شرح وظایف تعیین شده برای آنها مطابقت ندارد. بسیاری از موارد وجود دارد که کارفرمایان تعریف خود را از یک شغل آنقدر تغییر می دهند که با توانایی های یک متقاضی کار جور در بیاید. بنابر این بی جهت خود را از کورس رقابت خارج نکنید.
از طرفی، خیلی مواقع پیش می آید که واقعا فاصله شما با مشخصات فرد مورد نظر کارفرما خیلی زیاد است. ولی شما به خاطر علاقه تان همچنان مصر هستید که در این شغل فعالیت داشته باشید. در این صورت دو راه پیش روی شماست؛ یا به دنبال کار مشابهی بگردید که به توانایی های شما نزدیک تر باشد یا اینکه ریسک کرده و رویکرد دیگری برگزینید، یعنی به جای اینکه درخواست خود را با توجه به آگهی کارفرمای مورد نظر ارسال کنید، یک درخواست جداگانه برای آن موسسه یا شرکت ارسال کرده و در آن به توانایی ها و علایق خود اشاره کنید و آمادگی خود را برای همکاری در تیم مورد نظر آن ها اعلام نمایید.

شاید در بسیاری از موارد، این استراتژی جواب ندهد، با این حال ارزشش را دارد، دلیلش هم ساده است، معمولا برای حدود ۸۰ درصد فرصت های شغلی موجود، هیچ آگهی استخدامی صادر نمی شود.

اگر تصمیم تان جدی است، پا پیش بگذارید

unesh-com

اگر واقعا این همان شغلی است که شما همیشه آرزوی اش را داشته اید و دقیقا همان کاری است که فکر می کنید در آن عالی خواهید بود، شک نکنید. ممکن است راه سختی در پیش داشته باشید، ولی مطمئن باشید ارزشش را دارد. البته اگر برای آن کار قرار باشد رزومه تهیه کرده یا خود را برای مصاحبه آماده کنید، چند نکته بسیار مهم را مد نظر قرار دهید.

اول از همه اینکه تمرکز را بر روی دانش، مهارت ها، استعداد ها، تجربیات و مشخصات منحصر به فرد خود قرار دهید. شاید شما تمامی ویژگی های ذکر شده برای احراز شغل مورد نظر را نداشته باشید، ولی حتما موارد دیگری وجود دارد که به کمک آن ها بتوانید از سایر رقبا عقب نمانید. یه طور مثال ممکن است تجربه مدیریت ۵۰ کلاینت شبکه را نداشته باشید، ولی یک دوره معتبر شبکه را گذرانده اید، یا با یک نرم افزار مدیریت شبکه آشنایی دارید که شما را از سایرین متمایز می کند، یا حتی ممکن است آشنایی شما با یک زبان خارجی تبدیل به برگ برنده تان شود.

نکته دوم اینکه تلاش نکنید به طور مستقیم در رزومه یا در زمان مصاحبه، خود را بسیار بالاتر از آنچه هستید نشان دهید. بیشتر از راه های غیر مستقیم استفاده کنید. به طور مثال از چالش های احتمالی پیش رو صحبت به میان آورده، و سپس سعی کنید چگونگی مواجهه با این مشکلات را، با توجه به توانایی های حال حاضر خود، شرح دهید. این کار ممکن است به کارفرما ثابت کند که شما در کارتان جدی هستید، و در این صورت او نیز شما را به عنوان یک متقاضی، جدی خواهد گرفت.

در انتها به یک نکته کلیدی اشاره خواهیم کرد. راه های مختلفی برای به دست آوردن شغل مورد علاقه تان مطرح شد، ولی شاید یک راه میان بر فراموش شده باشد. به دنبال یک واسطه، معرف یا پارتی بگردید! فردی که شما را به موسسه یا شرکت مورد نظرتان معرفی کند. اگر نیز چنین فردی را سراغ ندارید، از ترفند های دیگری استفاده کنید. مثلا ببینید کارفرمایتان همایش یا کنفرانسی دارد، یا خیر. اگر دارد خود را به آن جا رسانده و پیش از درخواست رسمی کار، خودتان را به او معرفی کنید.

برای به دست آوردن شغل رویایی خود، هیچ گاه به آسانی پا پس نکشید، ابتدا استراتژی خود را تعیین کرده و سپس با تمام قدرت به پیش روید.

برچسبها
مطالب مرتبط

دیدگاهی بنویسید.

بهتر است دیدگاه شما در ارتباط با همین مطلب باشد.

0