در نقد دریبل یادداشتی از سالار کابلی

مدت‌هاست می‌خوام در مورد دریبل (Dribbble) بنویسم ولی فرصت نمی‌شد و یادم می‌رفت. امروز ایمیلی گرفتم ازشون که می‌تونم یک دعوت‌نامه بفرستم برای کسی تا عضو بشه و کارهاشو بذاره تو این شبکه آنلاین. البته قبلا هم خودم از کسی دعوت‌نامه گرفتم (سالها پیش) ولی هیچوقت استفاده آنچنانی ازش نکردم.

دریبل یه شبکه آنلاین است از طراحای مختلف که کارهاشون رو در یک قالب‌بندی خاص (اندازه و گاها سبک) تو این شبکه به اشتراک می‌گذارن و بقیه می‌تونن به کارها امتیاز بدن و زیرش کامنت بذارن. کارها رو می‌شه با فرمت PNG، JPG و یا GIF در این شبکه به اشتراک گذاشت به این شرط که اندازه کار از ۳۰۰در۴۰۰ (و یا ۶۰۰در۸۰۰) بیشتر یا کمتر نباشه.

من از دریبل خوشم نمیاد.

چرا؟ به چند دلیل:

  • دریبل طراح رو مجبور می‌کنه کارش رو در یک اندازه و قالب خاص به اشتراک بذاره و به اون هیچ آزادی عملی نمی‌ده. شما «مجبور» هستید که اون طور که دریبل می‌خواد رفتار کنید.
  • با عضو شدن در دریبل شما فقط می‌تونید کارهای بقیه رو لایک بزنید و زیرش نظر بدید. ولی نمی‌تونید کار و طرح خودتون رو به اشتراک بذارید. دریبل معتقده که طراح واقعی و ارزشمند کسیه که بقیه طراح‌ها انتخابش کرده باشن و براش دعوت‌نامه فرستاده باشن. برای همین یک خرده فرهنگ عجیب در دنیا به وجود اومده که اگر کسی تعدادی دعوتنامه دریبل داشته باشه، از بقیه می‌خواد که نمونه کارهاشون رو براش بفرستند تا اون شخص بین طرح‌های دریافتی، به بهترین‌ها «افتخار عضویت در دریبل» رو هدیه کنه. این خرده فرهنگ (از نظر من فاشیستی) دریبل رو تبدیل به یک باشگاه انحصاری کرده.
  • مثل همه باشگاه‌های انحصاری دیگه، اعضای دریبل خودشون رو دارای امتیاز خاص نسبت به بقیه می‌دونن و فکر می‌کنن صرفا عضویت در این باشگاه بهشون امتیاز قضاوت حرفه‌ای در مورد کار دیگران رو می‌ده.
  • طرح‌هایی که در دریبل ثبت می‌شن اکثرا تکرار یک سبک خاص هستن و راحت می‌شه تشخیص داد که صرفا برای نمایش در دریبل طراحی شدن و خیلی از اون‌ها فاقد اعتبار هستن بیرون دریبل و در دنیای واقعی، غیر از نمایش کاربرد دیگه‌ای ندارن (به نظر من).
  • دریبل یک شبکه بسته است. هر کسی نمی‌تونه به صورت ناشناس در این شبکه عضو بشه (حق ناشناس ماندن در اینترنت) و حتما باید توسط طراحای دیگه شناسایی و تایید بشه.
  • کاربران دریبل رفتار آزار دهنده دارن در قبال نظراتی که دوست ندارن. چون حس می‌کنند که باشگاهی که درش عضو هستن کاملا انحصاری است، بنابراین از کاربرای دیگه (که بدون تایید عضو شدن و فقط می‌تونن نظر بذارن) انتظار دارن که مطابق میل اون‌ها رفتار کنن و نظرهای از نظر اون‌ها «کلیشه‌ای» مثل «چقدر قشنگه» و «عالی» و … ثبت نکنن زیر طرح‌هاشون. و اگر شما این‌کار رو بکنید به سرعت بهتون تذکر می‌دن. این رفتار تبعیض آمیز و آزار دهنده، آزادی بیان رو خدشه دار می‌کنه.

دریبل هم مثل فیسبوک درهاش رو به روی اینترنت بسته. شاید ندونید که فیسبوک حتی به موتورهای جستجو اجازه نمی‌ده محتوای پست‌هاش رو در فهرستشون ثبت کنن تا قابل جستجو بشن. دریبل هم به شیوه خودش به کاربران اینترنت استفاده اجازه آزاد از شبکه‌اش رو نمی‌ده. اگر دریبل برای استفاده از شبکه‌اش فقط هزینه دریافت می‌کرد کاملا منطقی بود ولی اینکه باید توسط بقیه طراح‌ها تایید شد، از نظر من حقیر، حرکتی سطح پایین، دور از شأن انسانی و فاشیستی است.

من حساب دریبل‌ام را پاک کردم.

برچسبها
مطالب مرتبط

دیدگاهی بنویسید.

بهتر است دیدگاه شما در ارتباط با همین مطلب باشد.

0