نگاهی کوتاه به ۸ سرویس وبلاگدهی برتر ایرانی

۱. بلاگفا دات کام

Blogfa.com
رتبه الکسا : ۶۶۴ جهان / ۱۲ ایران
تعداد ایندکس گوگل : حدود ۸۵۰ هزار صفحه

بلاگفا، هم اکنون بعنوان برترین سرویس وبلاگ ایران توانسته است از سال ۸۳ تا کنون، تقریبا بصورت پیوسته و پایدار خدمات ارائه نماید. بلاگفا در سال ۸۹ برای مدتی فیلتر بود، اما بزرگترین مشکلی که برای بلاگفا پیش آمد، در سال ۹۴ به دلیل مسئله فنی پیش آمده برای سرورهای این سرویس دهنده، به مدت دو ماه از سرویس خارج بود و بعد از برقراری مجدد خدمات، بخشی از مطالب کاربران پاک شدند.

سادگی و کم حجم بودن پنل کاربری، سرعت مناسب بارگزاری وبلاگ ها با وجود تعداد بالای کاربران و مطالب، از نقاط قوت اساسی بلاگفا هستند.

رسپانسیو نبودن صفحات اصلی، پنل و رابط کاربری بلاگفا و عدم امکان استفاده سرویس با مرورگرهای دستگاه های هوشمند در این سرویس دهنده را می توان بزرگترین نقطه ضعف آن عنوان نمود. همچنین این سرویس دهنده در سالهای اخیر بروزرسانی خاصی نداشته است. بلاگفا از ابتدای فعالیت خود، در تمامی وبلاگها آگهی نمایش داده است.

 

۲. بلاگ دات آی آر

Blog.ir
رتبه الکسا : ۱۷۰۶ جهان / ۲۶ ایران
تعداد ایندکس گوگل : حدود ۶۰۰ هزار صفحه

بلاگ دات آی آر یکی از سرویس هایی است که توسط گروه فناوری بیان ارائه می شود. این سرویس حدودا از سال ۸۸ ابتدا بصورت دعوتنامه ای در وضعیت آزمایشی با جذب تعدادی کاربر شروع به کار و سپس خدماتش را عمومی ارائه کرد. از خدمات مهم آن امکاناتی مانند ارائه فضای بارگزاری فایل با امکان مدیریت آن، و همچنین وبلاگ نویسی با پیامک می توان اشاره کرد. عدم نمایش آگهی در وبلاگهای این سرویس دهنده نیز در جذب کاربر به آن بی تاثیر نبوده است.

گروه بیان در بروزرسانی خدمات خود نسبت به سایر سرویس ها فوق کمی فعال تر بوده و تغییراتی هر چند جزئی در برخی خدماتش ایجاد کرده است که البته رضایت بخش نیست و انتظارها از این شرکت دانش بنیان، بیش از اینهاست.

بزرگترین نقطه ضعفی که در بلاگ می توان مشاهده کرد، اینکه با وجود رسپانسیو بودن پنل کاربری، صفحات اصلی رسپانسیو نبوده و همچنین پنل و رابط کاربری، هماهنگی کاملی با مرورگرهای دستگاه های هوشمند (موبایل و تبلت) ندارند.

 

۳. میهن بلاگ دات کام

Mihanblog.com
رتبه الکسا : ۲۱۴۲ جهان / ۳۶ ایران
تعداد ایندکس گوگل : حدود ۶۵۰ هزار صفحه

مهین بلاگ یکی دیگر از سایتهای وبلاگدهی ایرانی، فعالیت خود را از سال ۸۳ شروع کرد. مالکیت این وبسایت در سال ۸۷ به تیم تجارت الکترونیک صبا منتقل و پس از آن برای چند سال شاهد تغییرات خوبی در این سرویس دهنده بودیم.

میهن بلاگ منوی کاربری مرتب و ساده ای دارد که برای هر کاربری امکان استفاده را می دهد. اما مانند سرویس فوق بزرگترین نقطه ضعف این سرویس دهنده نیز عدم رسپانسیو بودن و عدم هماهنگی پنل و رابط کاربری آن با مرورگرهای دستگاه های هوشمند (موبایل و تبلت) می باشد.

بزرگترین نقطه قوت میهن بلاگ دات کام را می توان ارائه اپلیکیشن اندروید عنوان کرد. تیم صبا توانسته اولین و فعلا تنها سرویس دهنده وبلاگ ایرانی باشد که خدمات وبلاگنویسی بر بستر تلفن هوشمند ارائه می هد. این سرویس در جذب و حفظ کاربران در این سرویس دهنده بی تاثیر نبوده است. همچنین میهن بلاگ در حال حاضر در وبلاگها آگهی نمایش نمی دهد.

 

۴. بلاگ اسکای دات کام

Blogsky.com
رتبه الکسا : ۳۰۱۳ جهان / ۵۹ ایران
تعداد ایندکس گوگل : حدود ۳ میلیون صفحه

از سال ۸۲ که بلاگ اسکای بعنوان دومین وبلاگدهی ایران خدمات خود را آغاز کرده، تا کنون تقریبا بصورت پایدار و بدون قطعی در دسترس بوده و بروز رسانی هایی هم داشته است. سال گذشته با تغییراتی که در طراحی ظاهری و رابط کاربری این سرویس دهنده ایجاد شد، ریسپانسیو بودن صفحات اصلی، پنل و رابط کاربری این سرویس دهنده تبدیل به مهم ترین نقطه قوت آن شد. با بلاگ اسکای به راحتی می توان با مرورگر دستگاه های هوشمند وبلاگ نویسی کرد. بلاگ اسکای که در سال ۸۸ توانسته بود تا رتبه ۱۴ در میان سایت های ایران صعود کند هم اکنون در رتبه ۵۹ قرار دارد.

عدم ارائه فضای آپلود فایل در این سرویس دهنده، و ارجاع کاربران به پیکوفایل یکی از نقاط ضعف مهم این سایت است. همچنین ارائه قالب های رسپانسیو برای وبلاگ ها مفید خواهد بود. این سرویس دهنده، آگهی در اندازه متعارف در وبلاگها نمایش می دهد.

 

۵. پرشین بلاگ دات آی آر

Persianblog.ir
رتبه الکسا : ۳۲۳۴ جهان / ۶۳ ایران
تعداد ایندکس گوگل : حدود ۶۰۰ هزار صفحه

پرشین بلاگ، نخستین سرویس دهنده وبلاگ ایران است که از سال ۸۱ با دامنه دات کام شروع به کار کرده بود. از سال ۸۶ با از دسترس خارج شدن دامنه اصلی، این سرویس با دامنه دات آی آر به خدمات خود ادامه داد. این سرویس دهنده به جهت سابقه طولانی اش کاربران خاص خود را دارد.

از نقاط قوت پرشین بلاگ می توان به خدمات “لایک مطالب” و “لینک کردن کلمات یادداشت به تگ های وبلاگ” و “نسخه موبایل وبلاگ” اشاره کرد. همچنین پنل کاربری این سرویس، منظم و ساده بوده، مورد پسند کاربران می تواند باشد.

پرشین بلاگ غیر از مشکلی که سال ۸۶ برای دامنه اش پیش آمد، از پایداری خوبی در ارائه خدمات برخوردار بوده است.
رسپانسیو نبودن صفحهات اصلی، پنل و رابط کاربری پرشین بلاگ و عدم امکان کار با مرورگرهای دستگاه های هوشمند (موبایل و تبلت) در این سرویس دهنده را می توان بزرگترین نقطه ضعف آن عنوان نمود. نمایش آگهی در اندازه ۴۶۸ در ۶۰ پیکسل داخل وبلاگها، می تواند در کاهش جذابیت این سرویس موثر باشد.

 

۶. رزبلاگ دات کام

Rozblog.com
رتبه الکسا : ۴۴۵۱ جهان / ۹۳ ایران
تعداد ایندکس گوگل : حدود ۶۰۰ هزار صفحه

رزبلاگ از اواخر سال ۸۸ فعالیت خود را شروع کرده و پیشرفت خوبی در جذب کاربر و ارائه خدمات متنوع داشته است. از نقاط قوت این سرویس دهنده می توان به تنوع خدمات و بروزرسانی های نسبتا سریع آن اشاره کرد. در موضوع ربات تلگرامی رزبلاگ خدمات موفقی ارائه داده است.

از نقاط ضعف این سرویس دهنده اینکه، ضمن نمایش تبلیغات، پاپ آپ و پاپ داون در صفحات وبلاگ کاربران نمایش می هد. همچنین پنل و رابط کاربری ضمن بی نظمی ای که باعث سردرگمی کاربر می شود، رسپانسیو نبوده، کاربر امکان استفاده این سرویس در هیچ دستگاه هوشمندی ندارد.

 

۷. پارسی بلاگ دات کام

Parsiblog.com
رتبه الکسا : ۱۳۲۱۱ جهان / ۲۹۳ ایران
تعداد ایندکس گوگل : حدود ۴۰۰ هزار صفحه

پارسی بلاگ، سومین سرویس وبلاگدهی ایرانی (بعد از پرشین بلاگ و میهن بلاگ)، تقریبا همزمان با بلاگفا و میهن بلاگ در سال ۸۳ فعالیت خود را شروع کرد. این سرویس دهنده در بروزرسانی های فنی نسبت به بقیه سایت ها، معمولا با سرعت کمتری اقدام کرده است. از نقاط قوت پارسی بلاگ می توان به پایداری سرویس در طول فعالیت و ارائه ربات تلگرام اشاره کرد.

نقاط ضعف مهمی که در این سایت مشهود هستند، کاربرپسند نبودن پنل و رابط کاربری می باشد. پنل کاربری با وجود اینکه رسپانسیو است اما هماهنگی کاملی با مرورگرهای دستگاه های هوشمند ندارد. همچنین این سرویس در وبلاگها آگهی نمایش می دهد.

 

۸. نی نی وبلاگ دات کام

Niniweblog.com
رتبه الکسا : ۱۷۷۷۰ جهان / ۳۹۸ ایران
تعداد ایندکس گوگل : حدود ۳۸۰ هزار صفحه

نی نی وبلاگ نخستین و تنها سرویس وبلاگدهی موفقی است که جامعه هدف و محدوده موضوعی برای عملکردش معین کرده است. به نظر می رسد از دی ماه سال ۸۹ تا کنون این وبسایت ضمن ارائه خدمات پایدار، با بروزرسانی های مستمر، توانسته سطح مناسبی از رضایت کاربرانش را جلب کرده باشد. از نقاط قوت نی نی وبلاگ می توان به رسپانسیو بودن پنل و رابط کاربری آن و هماهنگی کامل با مرورگرهای دستگاه های هوشمند، همچنین امکان وبلاگ نویسی از طریق ربات تلگرامی اشاره کرد.

ابزارهای اختصاصی، مانند اپلود و درج آسان تصاویر و یا سن شمار کودکان، که با تمرکز بر جامعه هدف این سرویس طراحی و ارائه شده اند، در جذب کاربر و جلب رضایت آنان بی تاثیر نبوده است. ابزار گفتگوی زنده اعضا، عملا این سرویس را از سطح وبلاگدهی فراتر برده، به جامعه مجازی تبدیل کرده است.
از نقاط ضعف این سرویس در حال حاضر، می توان به رسپانسیو نبودن صفحات اصلی، و عدم ارائه اپلیکیشن تحت موبایل اشاره کرد. نمایش آگهی در وبلاگ ها را نیز بعنوان یک امتیاز منفی، نمی توان از نظر دور داشت.

 

در این مقاله سعی شد، با نگاهی کلی به برترین و با سابقه ترین سرویس های وبلاگدهی موفق ایرانی، به مهمترین نقاط قوت و ضعف آنها با توجه به الزامات حال حاضر در محیط شبکه جهانی وب، اشاره شود؛ در طول این سالها، ده ها و شاید صدها سرویس وبلاگ دهی وارد این عرصه شدند اما به دلایل متعددی که در فرصتی دیگر بررسی خواهیم کرد، یا از صحنه خارج شده و یا هنوز حرفی برای گفتن ندارند. سرویس های بررسی شده، سالها در این عرصه فعال بوده، می توان گفت امتحان خود را پس داده اند، و بررسی عملکرد آنها می تواند راهنما و راهگشای استارتاپ هایی باشد که قصد شروع، ادامه و یا توسعه فعالیت در این موضوع را دارند.

منبع:mindmade.ir

خرید اسکریپت وبلاگ دهی 

برچسبها
مطالب مرتبط

دیدگاهی بنویسید.

بهتر است دیدگاه شما در ارتباط با همین مطلب باشد.

0