در ادامه مطلب قبل که مروری بر گذشته وب فونت های فارسی بود، تو این قسمت میخوام در مورد ملاک‌های تعیین فونت مناسب برای وبسایت و اپلیکیشن موبایل صحبت کنم.


ملاک اول: رسم الخط فارسی

اولین موضوعی که تو انتخاب یک فونت مناسب برای اپلیکیشن موبایل و وبسایت‌های فارسی زبان باید توجه کنید این موضوع هست که فونت مورد نظرتون حتما از نوع رسم الخط فارسی باشه…قطعا وقتی پای فونت‌های عربی وسط میاد تعداد انتخاب بیشتری خواهید داشت اما باید بدونید که شما یک سرویس دهنده فارسی هستید و کاربران شما فارسی زبان هستند. مزیت رسم الخط فارسی نسبت به عربی اینه که کاربر شما هویت فارسی وبسایت و اپلیکیشن موبایلتون رو ناخودآگاه درک میکنه و خیلی راحت با نوشته ها و متن های موجود ارتباط برقرار می کنه.از طرفی باید این نکته رو بدونید که اعداد فارسی و عربی متفاوت هستند و استفاده از اعداد عربی جلوه و هویت سرویس شمارو مخدوش می کنه.

مقایسه فونت عربی (بالا) با فونت فارسی (پایین)
مقایسه فونت عربی (بالا) با فونت فارسی (پایین)

ملاک دوم: فرمت‌های متفاوت از فونت

خب حالا که از میان فونت های فارسی یک فونت رو انتخاب کردید وقتشه که بررسی کنید که آیا این فونت نسخه‌های وب رو داره یا نه؟ بهترین و کامل ترین فرمت برای وب فونت وجود یک مجموعه چهار فرمتی از woff2, woff, ttf, eot هستش که پشتیبانی از فونتتون رو در نسخه های مختلف از مرورگر های مختلف تضمین می کنه. البته سرویس هایی هستند که فونت شمارو به فرمت‌های مختلف تبدیل کنند اما قطعا بهترین راه حل استفاده از فونت‌هایی هست که سازنده این فرمت ها رو در اختیارتون بزاره چون هم حجم کمتری دارند و هم از ایجاد مشکلات احتمالی جلوگیری میکنند.(توضیحات بیشتر در قسمت بعدی)

جدول پشتیبانی از فرمت های مختلف وب فونت در نسخه های مختلف مرورگرها
جدول پشتیبانی از فرمت های مختلف وب فونت در نسخه های مختلف مرورگرها

ملاک سوم: وزن‌های متنوع

از نظر مبانی تجربه کاربری برای ساخت وبسایت و اپلیکیشن موبایل بهتره که حداکثر دو نوع فونت (و حتی یک نوع) متفاوت (و البته نزدیک به هم) استفاده بشه. اما برای اینکه بتونید با این تعداد کم فونت وبسایت و اپلیکیشن موبایلتون رو طراحی کنید لازمه که فونت شما وزن های مختلفی رو داشته باشه. به نظر من باید حداقل وزن‌های bold, regular, light برای فونت مورد نظرتون موجود باشه.به هرحال هر وبسایت و اپلیکشین موبایلی بخش هایی مثل عنوان، زیر عنوان، لیست، متن و توضیحات داره که باید با وزن های مختلف (برای زیبایی بیشتر در بخش طراحی و الویت بندی اهمیت متن ها در بخش تجربه کاربری) نوشته بشن.پس برای انتخاب فونت مناسب حداقل ۳ وزن بالا لازمه (هر چی بیشتر باشه دستتون باز تره)

فونت ایران سنس (6 وزن)
فونت ایران سنس (۶ وزن)

ملاک چهارم: هویت وبسایت و اپلیکیشن موبایل

استفاده از سه ملاک ذکر شده باعث میشه که شما بسیاری از انتخاب‌هایی که داشتید رو کنار بزارید. اما خبر خوب اینه که فونت‌هایی که باقی موندن برای کار شما مناسب هستن. اما حالا باید از بین فونت‌های موجود مناسب ترین فونت خودتون رو انتخاب کنید. تو این مرحله باید دقت کافی به خرج بدین چرا که قراره هویت بصری وبسایت و اپلیکیشن موبایلتون شکل بگیره. شما باید توجه کنید که در کدام موضوعات از فونت‌های تیز استفاده کنید یا اینکه در کدوم کارتون از فونت های گرد و به اصطلاح نرم. برای مثال برای یک سایت خبری که موضوعات رسمی رو پوشش میده بهترین انتخاب یک فونت نیمه گرد یا نیمه تیز (مثلا قلم ایران) توصیه میشه و یا برای وبلاگ ها و شبکه های اجتماعی که کاربران باهم تعامل دارند و حس تعامل و صمیمیت باید القا بشه، فونت‌های ایران سنس و وزیر توصیه میشه.(توضیحات بیشتر در قسمت های بعد)

انتخاب فونت مناسب با توجه به موضوع وبسایت
انتخاب فونت مناسب با توجه به موضوع وبسایت

ادامه دارد…

منبع: محمد صالح فدایی