چگونه نام مناسبی برای سایت خبری خود پیدا کنیم ؟

شاید برای شما این جمله کمی عجیب باشد که برخی صاحبا نظران میگویند :”سخت ترین بخش  داشتن یک سایت یا اپ خوب خبری انتخاب نام مناسب بوده”.

اما این یک حقیقت اجتناب ناپذیر است و ارتباط کاملا مستقیم و بسزایی در روند رشد یا سقوط روند کار اطلاع رسانی شما خواهد داشت .در ادامه چند نکته ی مهم به همراه یکسری ابزارهای مفید برای انتخاب نام را برای شما ارائه خواهم داد.

اجتناب از انتخاب نام های دشوار

شما نباید نامی را برگزینید که ذهن مخاطبین  بلقوه ی شما را درگیر نام کند. مثلا نامی را برگزینید که هرکسی نتواند آن را تلفظ کند یا به سختی بتوان آن را حفظ یا هیجی کرد . (برای مثال من نمیتوانم درک کنم چرا یک تیم باید اسم فلیگر (Flickr) را برای یک سامانه اشتراک گذاری تصاویر انتخاب کند) شما باید نامی برگزینید که هم راحت تلفظ شده و هم راحت نوشته شود .پیچیده بودن این موارد بعدها در زمان تبلیغات و اشتراک گذاری های مختلف برای شما دردسر ساز خواهد شد. نام سایت خبری را ساده انتخاب کنید

نام شما نباید سایت خبری شما را محدود کند

شما باید ابتدا  چشم انداز خود را ترسیم کنید که سایت شما در چه جغرافیایی می خواهد فعالیت کنید شهر خاص؟ شهرستان خاص؟ ویا استان خاص؟ و یا برای کشوری؟ یا حتی جهانی ؟ولی اگر می خواهید با اخبار شهر خود شروع کنید و به فکر توسعه درآینده هستید باید نامی را برگزینید که شما را محدود نکند. بهتر است از همین ابتدا دور نمای توسعه ی خود را برنامه ریزی کنید تا نام انتخابی ، شما را محدود نکند.

جستجو در اینترنت

شما نیاز دارید پس از انتخاب هر نام اولیه جستجوی کاملی در اینترنت انجام دهید . چرا که ممکن است بسیاری از سایت های خبری دیگر هم نام شما باشند و این خیلی خوشایند نیست . شما باید تک باشید . تا با جستجوی نام شما مستقیما موتورهای جستجو وبسایت های مرتبط با سایت شما را به نمایش بگذارند. انتخاب نام نامناسب که مشابه یا نزدیک به نام های دیگر میتواند برای ارائه کسب و کار شما مشکل ساز باشد.

حتما بفکر دامنه ی .ir و.com باشید

سایت های خبری برای گرفتن مجوز از وزارت ارشاد نیازمند دامنه ir می باشند دامنه ملی ایران که خیلی قیمت بالایی ندارد ولی شاید کمی غیر معقول بنظر برسد چرا من رو  دامنه .com تاکید می کنم . اما به این توجه داشته باشید از آنجایی که اکثرسایت های خبری  با دامنه های دات کام به نشر اطلاعات خود میپردازند بصورت پیش فرض دامنه ی سایت های خبری در ذهن اکثر مخاطبان .com است. این مورد از یک سو و از سوی دیگر اینکه اگر شما علاوه بر دامنه مد نظر خود مانند : .ir دامنه ی .com برای خود ثبت نکنید ممکن شخص دیگری این دامنه را خریداری کرده و از آن برای منافع خود سوء استفاده نماید.کلا یکی از گرفتاری اصلی ثبت بود دامنه ها توسط بعضی افراد برای دلال بازیه بعند مفصل در رابطه مطلب درج خواهیم کرد.

در اینجا لازم میدانم یک ابزار مفید به نام bustaname را به شما معرفی کنم. این وبسایت به شما کمک میکند تا علاوه بر پیدا کردن نام مناسب از آزاد بودن دامنه های پیشنهادی نیز مطمئن شوید. یکی از مزایای این وبسایت این است که اگر شما یک نام را در آن جستجو کنید نام های پیشنهادی برای شما تولید میکند که مترادف نام های انتخابی شماست .

نام شما باید خاص باشد

نام شما باید متبادر کننده مفهوم سایت خبری شما  باشد. بهترین نام ها نامهایی هستند که مفهوم سایت خبری خود را نیز به همراه دارند مخصوصا اگر همه ی جوانب آن را پوشش دهند. شما نباید درگیر نام هایی مانند cnn، nbc یا bbcشوید . این نام های بی معنی به خودی خود هیچ ارزشی ندارند و به همین دلیل هزینه ی زیادی برای انتشار مفهوم و تبلیغ انها انجام شده . نام های مناسب از نظر من برای سایت های خبری نوپا میتوانند نام هایی مانند : iranno.ir یا salamdena.ir هستند که مفهوم لازم را برای داشتن یک سایت اطلاع رسانی  به خوبی به مخاطب خود میرسانند ضمن اینکه انتخاب چنین نام هایی کمک بسزایی به موتورهای جستجو خواهند کرد.

طوفان فکری ( Brainstorming )

یکی از راه های بسیار مفید برای انتخاب نام با در نظر گرفتن همه ی شرایط برگزاری جلسات طوفان فکریست . شما در این جلسات بدون فکر به همه ی جوانب ، صرفا یک سری کلمات را سر هم میکنید و یک نفر بعنوان دبیر جلسه انها را یادداشت میکند تا در انتهای جلسه مورد بررسی بیشتری قرار بگیرند.البته ابزارهای مفیدی برای این موضوع نیز وجود دارد که در ادامه به آن ها میپردازیم.

نام دوست داشتی

با توجه به تمام نکات بالا اما نکته ی مهم دیگرهم هست که باید به آن توجه کرد، شما باید نامی که انتخاب کرده اید را دوست داشته باشید . شما قرار است مدتی طولانی با این نام زندگی کنید، پس مطمئین شوید که با وجود این نام خوشحالید و این نام میتواند به کار تیمی شما رونق دهد.فراموش نکنید همیشه چاشنی خلاقیت کمک کننده خواهد بود.

برچسبها
مطالب مرتبط

دیدگاهی بنویسید.

بهتر است دیدگاه شما در ارتباط با همین مطلب باشد.

0